16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Životní pojištění k hypotéce

Bydlení
Pojištění
Hypotéka
Životní pojištění k hypotéce

Sjednat si životní pojištění k hypotéce určitě doporučujeme. Pomůže vám zvládnout situace, kdy se kvůli zdravotním komplikacím můžete dostat do situace, kdy nebudete schopný hypotéku splácet.

Pozor však na to, jak máte životní pojištění nastaveno. Banky ve většině případů spolupracují s nějakou pojišťovnou a ke své hypotéce nabízejí i pojištění pro případ neschopnosti splácet. Tato pojistka však kryje hlavně banku a ne vás. Ve většině případů obsahuje jen pojištění pro případ smrt nebo invalidity 3. stupně. Dá se říci, že tedy řeší situace, kdy váš příjem bude nulový (v důsledku úmrtí) nebo zanedbatelný (v případě nejtěžšího stupně invalidity, tedy 3. stupně). Banka si v tomto případě nechá zbývající část hypotečního úvěru splatit pojišťovnou z pojistné částky (byla-li nastavena správně).

V ostatních případech, kdy se váš příjem může i několikanásobně snížit (invalidita 1. a 2. stupně, jiné dlouhodobé zdravotní potíže, která vám brání vykonávat vaši profesi) již chráněn nejste. Nebudete-li schopen splácet, můžete vy a vaše rodina o nemovitost přijít.

Doporučujeme proto sjednat životní pojištění tak, aby krylo všechna velká dlouhodobá rizika - úmrtí, invalidity 1. 2. i 3. stupně. Se správným výpočtem vám rádi pomůžeme. Pokud již pojištění k hypotéce máte, je možné sjednat další smlouvu a dopojistit rizika, která původní smlouva nekryje. I s tím vám rádi pomůžeme, pokud nám vaši smlouvu pošlete ke kontrole.