1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci předčasně splatit hypotéku

Hypotéka
Půjčky
Chci předčasně splatit hypotéku

Máte hypoteční úvěr a naskytla se vám příležitost, jak jej celý nebo částečně splatit a ulevit si tak od vysokých měsíčních splátek?

Zákon o spotřebitelském úvěru umožňuje klientům splatit úvěr zcela nebo zčásti kdykoli po dobu trvání úvěru u smluv uzavřených od 1. 12. 2016.

Existují situace, kdy můžete úvěr zcela nebo zčásti splatit zdarma nebo za výhodných podmínek:

  • Výročí fixace. Na konci fixace nebo do 3 měsíců od sdělení nové úrokové sazby na nové fixační období má klient nárok splatit úvěr zcela nebo zčásti zdarma.
  • Jednou za rok (v období 1 měsíc před výročím podpisu smlouvy) máte možnost splatit až 25 % celkové výše úvěru zdarma. Banka v tomto případě opět nemá nárok na úhradu účelně vynaložených nákladů.
  • Doplacení úvěru z důvodu úmrtí, dlouhodobé nemoci či invalidity, pokud tento stav vede ke snížené schopnosti splácet, máte možnost doplatit úvěr také bez toho, aby si banka mohla účtovat jakékoli náklady s tím spojené.
  • Pokud úvěr předčasně splácíte z důvodu prodeje nemovitosti a vaše hypoteční smlouva běžela už alespoň 2 roky, pak výše účelně vynaložených nákladů nesmí přesáhnout 1 % této mimořádné splátky. Navíc může být její maximální výše 50 000 Kč.
  • Hypotéky s pohyblivou úrokovou sazbu, kterých je však na trhu minimum, můžete splatit zdarma kdykoli po dobu trvání úvěru.

Úvěr můžete splatit i mimo výše uvedené období či sumy. V takových případech má banka dle zákona o spotřebitelském úvěru právo na náhradu účelně vynaložených nákladů. Tyto náklady by měla banka prokázat, nejčastěji jde o administrativní a finanční náklady. Jejich výše nesmí dle zákona přesáhnout sumu úroků, které by klient zaplatil za dobu od předčasného splacení do konce období fixace.

Máte smlouvu a rádi byste ji částečně splatili a zjistili, zda nemůžete u jiné banky splácet výhodněji? Rádi vám s tím pomůžeme. Nahrajte nám vaši smlouvu a najdeme vám nejvýhodnější možnost refinancování.