1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak se vyhnu podpojištění hodnoty svého bydlení?

Majetek
Pojištění
Bydlení
Jak se vyhnu podpojištění hodnoty svého bydlení?

Podpojištěním je myšlen stav, kdy máte v pojistné smlouvě uvedenou nižší hodnotu vaší nemovitosti či domácnosti, než je její skutečná aktuální hodnota. Vyhnete se mu pravidelnou kontrolou a vašich pojistných smluv.

K tomu může dojít ze dvou důvodů. Hodnota byla špatně nastavena a neodpovídá skutečné hodnotě nebo je již smlouva stará a hodnota vaší nemovitosti přirozeně vzrostla. V obou případech je však nutné vaši smlouvu předělat, abyste v případě škodné události nebyli kráceni.

V praxi totiž pojištění funguje nejen při celkové škodě, ale i při dílčích škodách. Uveďme si příklad. Máte rodinný dům, jehož aktuální reprodukční hodnota je 5 mil. Kč. V pojistné smlouvě je uvedena však několik let stará hodnota ve výši 3 mil. Kč. Vaše nemovitost je tedy laicky řečeno pojištěna ze 60 %. Ve vašem domě propukne požár, který způsobí škodu ve výši 2 mil. Kč. Pojišťovna však bude vzhledem k podpojištění vyplacenou částku krátit právě na 60 %. Vyplatí vám tedy jen 1,2 mil. Kč. Ostatních 800 tisíc na opravu budete muset zaplatit sami. Tento krok je naprosto logický, protože vy jste také pojišťovně platili nižší pojistné, než jaké by bylo v případě správně stanovené hodnoty.

Pozor podpojištěná může být nejen nemovitost, ale i domácnost. Rostou i ceny vybavení domácnosti.

Dejte si také pozor na případné rekonstrukce či rozšiřování vašeho bydlení, zakoupení nového vybavení, sestěhování se s partnerem apod. Tyto kroky mohou cenu vaší nemovitosti i domácnosti výrazně navýšit.

Rodinné domy se pojišťují na aktuální reprodukční hodnotu = za kolik byste byli schopní stejný dům, ve stejném místě znovu postavit. Byty se pojišťují na aktuální tržní hodnotu = za kolik byste byli schopní stejný byt, ve stejném místě znovu koupit.

Inspektor Orbi vám rád vaše smlouvy pohlídá, abyste se podpojištění vyhnuli. Nahrajte nám vaši smlouvu a Orbi vám poradí, zda je správně nastavená nebo by si zasloužila vylepšit.