1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Kdy je vhodné začít spořit na penzi?

Důchod
Investice
Spoření
Kdy je vhodné začít spořit na penzi?

Platí, že čím dříve, tím lépe. Pokud vám to vaše momentální situace umožňuje, s tvorbou rezervy na stáří neváhejte.

Určitě jste zvyklí na nějaký životní standard, ruku v ruce s tím samozřejmě jdou i peníze. V důchodu jsou obvykle propady příjmu velmi znatelné a zákony se mohou kdykoliv změnit. Věk odchodu i částka starobního důchodu tedy nikdy není 100%.

V tomto ohledu je tedy potřeba si položit otázku, zda se chcete spoléhat na stát a zda je případně to, co vám může nabídnout pro vás dostačující. Nyní pobírají důchodci, kteří měli průměrnou mzdu, přibližně 40 % z výplaty a může být samozřejmě hůře. Pokud se raději spolehnete sami na sebe a zařídíte si dostatečnou rezervu, může vám to nejen zlepšit životní úroveň v důchodu, ale zároveň si případně můžete dovolit odejít do něj dříve.

Čím mladší budete, když se rozhodnete spořit, tím více si budete užívat složeného úročení nebo výnosů z výnosů a určitě to nebude tak bolet, protože odkládaná částka jednoduše nemusí být tak velká. Jestliže jste starší, budete muset odkládat více peněz a raději volit sice ne příliš výnosné, ale zato méně rizikové finanční produkty. I tak ale s odchodem do důchodu nemusíte přestat investovat a vše vybrat najedou. Ideálně před sebou totiž máte ještě kus života, a to platí i pro vaše peníze. Můžete tak činit výběry například na roční bázi, nebo mít pravidelný příjem formou dividend.

Jednoduše se dá tedy říci, že čím dříve se začnete finančně zaopatřovat na stáří, tím lépe. Můžete tak dosáhnout vyšší celkové sumy při menší investované částce.

V sekci investice si můžete vypočítat, kolik je potřeba měsíčně na daný cíl odkládat s různě dlouhými investičními horizonty.