16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Proč mám využívat DPS, když mi starobní důchod bude platit stát?

Spoření
Investice
Důchod
Proč mám využívat DPS, když mi starobní důchod bude platit stát?

Politici i ekonomové se shodují, že důchodový systém v aktuální podobě je dlouhodobě neudržitelný, proto je třeba myslet na své finanční zabezpečení ve staří již v produktivním věku.

Ukládání peněz a investování do důchodu je rozumné finanční rozhodnutí z několika důvodů. Zejména vám umožní mít bezpečnou finanční budoucnost a schopnost žít pohodlně během vašich důchodových let. Bez dostatečných úspor můžete být nuceni spoléhat se na sociální zabezpečení nebo jiné formy pomoci k vyžití, což nemusí být dostatečné na pokrytí vašich výdajů. Průměrně totiž nastoupením do důchodu přicházíte o 50 – 60 % vašich měsíčních příjmů.

Pokud jste mladí, celá politika důchodů se může v průběhu času před vašim odchodem do důchodu výrazně změnit. Může se prodloužit věk odchodu, snížit či zvýšit jeho měsíční výše atd. Proto je DPS formou pojistky přinášející další zdroj příjmu ve stáří, popřípadě možnost dřívějšího odchodu do něj.

Investování do důchodu vám také poskytuje příležitost rozšířit své bohatství v průběhu času. Když umístíte své peníze formou DPS do investic, jako jsou akcie, dluhopisy a fondy, máte potenciál získat vyšší výnos ze svých úspor, než kdybyste je měli uložené v bance. To vám může pomoci vytvořit větší finanční rezervu, na kterou se můžete během důchodu spolehnout.