16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Kdy mi vzniká nárok na starobní penzi?

Důchod
Spoření
Investice
Kdy mi vzniká nárok na starobní penzi?

Pokud jste narozeni po roce 1971, váš odchodový věk do důchodu je 65 let. Pokud jste narozeni dříve, mohou se vás týkat lehké odchylky v řádu let či měsíců, u žen také závisející na počtu dětí.

Mimo dosažení důchodového věku vyžaduje zákon o důchodovém pojištění také získání potřebné doby pojištění. Ta je od roku 2019 stanovena na 35 let. Tato doba značí vaši účast na sociálním pojištění (kromě výdělečné činnosti se sem počítají i roky, kdy za vás pojistné odváděl stát - např. z důvodu studia, nezaměstnanosti, nemocenské, rodičovské apod.).

Lze také využít možnosti odejít do předčasného důchodu, při splnění potřebné doby pojištění. S věkem to je pak následovně: Do předčasného důchodu můžete odejít, pokud máte důchodový věk nižší než 63 let nejvýše o 3 roky dříve. Z většiny bude váš důchodový věk ovšem vyšší (65), potom smíte do předčasného důchodu odejít až o 5 let dříve, nejdříve v 60 letech. Při využití předčasného odchodu do důchodu se vám samozřejmě výplata důchodu trvale krátí.

Ke starobnímu důchodu doporučujeme také vlastní zhodnocování finančních prostředků, ať už prostřednictvím doplňkového penzijní spoření nebo pravidelným investováním. S obojím vám aplikace Orbi i naši odborníci rádi pomohou.

Nové doplňkové penzijní spoření ještě nabízí možnost předdůchodu, kdy využíváte vaše naspořené prostředky dříve než v 65 letech a státní důchod začnete pobírat právě až v 65 letech, takže se vám tak nekrátí.