16. 7. 2024

čas čtení: 2 minuty

Získal jsem finanční prostředky. Mám umořit hypotéku nebo je investovat?

Hypotéka
Investice
Získal jsem finanční prostředky. Mám umořit hypotéku nebo je investovat?

Tato otázka neumožňuje jednoduchou odpověď. Do rozhodování vstupuje celá řada faktorů, které je potřeba zvážit.

Na tuto otázku zřejmě nenalezneme jedinou správnou odpověď. Záleží na mnoha skutečnostech, které je potřeba zvážit.

  1. Jaký je váš investiční profil, averze k riziku, přístup k úvěrům? Jedná se o zcela individuální posouzení. Jste zkušený investor? Jaký by byl váš investiční horizont a strategie? Jaký máte přístup k riziku kolísání investice? A jak vůbec snášíte to, že máte stále nesplacený úvěr? Na tyto otázky je potřeba si odpovědět. Pokud jste člověk, který se rizika bojí a samotná existence nesplaceného úvěru ho budí ze spaní, pak je pro vás jednoznačně lepší finanční prostředky použít ke splacení celého úvěru nebo ke splacení alespoň jeho části.

  2. Kdy vám končí fixace? Pouze na konci fixačního období máte možnost splatit úvěr zcela zdarma. Jinak můžete každý rok k výročí splatit až 25 % původně sjednané výše. V ostatních případech by byla mimořádná splátka nebo splacení celého úvěru zpoplatněno do výše bankou účelně vynaložených nákladů. Zjistěte si, jaká by byla výše těchto poplatků. Pak bude možná dávat smysl se splacením počkat na konec fixačního období a volné prostředky do té doby zhodnocovat některým z konzervativnějších nástrojů, například na termínovém vkladu.

  3. Do jakého věku byste měli hypotéku splácet? Dá se říct, že čím vyšší věk, kdy vám hypotéka končí, tím vyšší riziko možných zdravotních komplikací. Pokud konec splácení přesahuje 60 nebo dokonce 65 let, zvažte především umoření nebo snížení hypotéky.

  4. Jaký máte na hypotéce úrok? Jaká jsou aktuálně očekávaná zhodnocení investice? Pokud máte v případě hypotéky vysoký úrok, stálo by za to ji co nejvíce snížit. Pokud máte zafixovaný nízký úrok a předpokládané výnosy investice by byly vyšší, pak zauvažujte o využití volných prostředků k investování a jejich zhodnocování.

  5. Jak vysokou máte splátku vzhledem k vašim příjmům? Zvládáte splácet hypotéku v pohodě nebo bývá na hraně, abyste v měsíci s penězi vyšli? Pokud máte dostatečnou rezervu, otevírá se příležitost k investici. Pokud vás splátka výrazně omezuje, vyplatí se ji snížit nebo zbavit pomocí prostředků, které máte aktuálně k dispozici.

  6. Zvažte i možnost využít volné finanční prostředky ke splacení hypotéky a jako pravidelnou investici následně využít peníze odpovídající předchozí výši splátky hypotéky.

Sami vidíte, že toto rozhodnutí není jednoduché. Záleží, jak silný zásah pro vás splátka hypotéky má, jaké jsou aktuální možnosti zhodnocování prostředků, váš investiční profil apod.

Alternativou, která dobře kombinuje možnost zbavit se nebo si snížit splátku a zároveň investovat je bod 6, který bychom vám doporučili zvážit. Zbavíte se tak závazku ve výši splátky a zároveň budete schopni ušetřené prostředky pravidelně investovat a zhodnocovat.

Chcete spočítat jakých předpokládaných výnosů můžete dosáhnout? Orbi vám s tím pomůže. Naše investice patří k těm s nejnižšími poplatky.