1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jakou délku fixace mám zvolit?

Půjčky
Hypotéka
Jakou délku fixace mám zvolit?

Pojem fixace vyjadřuje období, po které platí s bankou dohodnutá úroková sazba. Tato sazba se v ujednaném čase nemění. Pětiletá fixace bývá optimální volbou.

Délka fixace záleží na ujednání mezi klientem a bankou. Může být na 1 rok i na více než 10 let. Nejčastěji se na trhu setkáváme s délkou fixace na 5 let. Na to, jakou délku zvolit, je těžké odpovědět. Záleží na nabídkách banky (pro rozdílné období fixace mohou nabízet rozdílné úroky), na současné výši úrokových sazeb a na jejich předpokládaném vývoji.

Jsou-li úrokové sazby aktuálně nízko, vyplatí se delší období fixace i za cenu mírně vyššího úroku. Růst sazeb v budoucnu vaši splátku nenavýší. Naopak jsou-li sazby vysoko a očekává-li se jejich snížení, vyplatí se kratší období fixace a následně refinancovat za nižší úrok, a tím si snížit svou měsíční splátku.

Vývoj úrokových sazeb se však těžko odhaduje i odborníkům. Pětiletá fixace proto bývá optimální volbou.

Končící období fixace Vám totiž dává možnost půjčku refinancovat. Tedy bez jakýchkoli sankcí využít nabídku jiné banky nebo upravenou nabídku stávající banky. Ty v době refinancování reflektují úroveň úrokové míry, která je na trhu aktuálně k dispozici.

Rádi vám spočítáme hypotéku právě pro vás.