1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci snížit splátku hypotéky, jak to mohu udělat?

Hypotéka
Chci snížit splátku hypotéky, jak to mohu udělat?

Snížit splátku hypotéky lze prodloužením doby splácení nebo refinancovat úvěr s nižší úrokovou sazbu či provést mimořádnou splátku.

Pokud jste se dostali do finanční tísně a potřebujete snížit výši měsíční splátky nabízí se řešení vyjednat s bankou úpravu úvěru nebo jej refinancovat u jiné banky a změnit jeho parametry.

Prodloužením doby splácení se sníží měsíční výše splátky. Na druhou stranu počítejte s tím, že prodloužením doby splácení se celkově úvěr prodraží, protože budete úroky platit delší dobu.

Druhou možností je snížení úrokové sazby. Přeje aktuální situace na trhu tomu, že si můžete dovolit vyjednat nižší úrokovou sazbu? Úprava úrokové sazby přichází na řadu vždy v období s končící fixací. V té době je také ideální chvíle na případné refinancování úvěru u jiné banky. Je však možné, že jste svou hypotéku uzavřeli v době vyšších úrokových sazeb, než jsou aktuální a do konce fixace zbývá ještě dost času. Možnost vyjednávat s bankou či s bankami je i v průběhu fixace. Odvážným štěstí přeje a je možné, že vám vaše banka nabídne výhodnější podmínky nebo se vám vyplatí refinancovat u jiné banky a splatit stávající úvěr i s případnými sankcemi. Pokud budete chtít, nahrajte nám vaši smlouvu a zjistíme vám vaše možnosti.

V období refinancování vždy obdržíte nabídku úrokové sazby a výše splátky na následující období fixace od stávající banky. V tuto dobu je více než vhodné požádat o nabídku i konkurenci. Můžete dosáhnout zajímavých snížení splátek nebo doby splácení.

Další možností, jak snížit splátky je mimořádná splátka. To ovšem předpokládá, že máte aktuálně k dispozici volné finanční prostředky. Každý rok k výročí smlouvy máte právo splatit až 25 % z původně sjednané výše jistiny zcela zdarma bez jakýchkoli sankcí. Tato mimořádná splátka vám samozřejmě sníží dosavadní výši splátky. Případně můžete s bankou vyjednat ponechání výše splátky, ale zkrátit si dobu splácení.

Nahrajte nám vaši smlouvu o hypotečním úvěru a poradíme vám, jak můžete ušetřit právě vy.