1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Mám si pořídit nemovitost z vlastních prostředků nebo si půjčit?

Hypotéka
Investice
Mám si pořídit nemovitost z vlastních prostředků nebo si půjčit?

Uvažujete o koupi nemovitosti pro vlastní účely či o investiční nemovitosti, máte dostatek volných finančních prostředků a váháte, zda bude lepší koupit nemovitost za svoje či nákup zčásti nebo zcela financovat hypotékou?

Nejedná se o jednoduchou otázku a odpověď na ni se bude v čase lišit. Rozhodnutí by mělo záležet na následujících kritériích:

  1. jakým způsobem nyní volné finanční prostředky zhodnocujete nebo můžete zhodnocovat? Jaký je vámi očekávaný výnos tohoto zhodnocení?
  2. jaké je výše aktuální i očekávané úrokové sazby poskytovaných hypotečních úvěrů?
  3. jakou úrokovou míru hypoték očekáváte v budoucnu (po skončení plánované délky fixace)?
  4. jaký je váš investiční profil?
  5. jaký je váš přístup k využívání cizích finančních prostředků?
  6. jaký je váš věk?
  7. jaký je váš aktuální stav finančních prostředků? Máte finančních polštář pro řešení nenadálých situací?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Záleží na výše popsaných proměnných a vašemu přístupu k nim. Jinak se bude rozhodovat odvážný investor, jinak ten, pro koho je stresem to, že má nějaký závazek. Základní informací k porovnání by měla být úroková míra hypotéky a předpokládaný výnos investice.

Je-li očekávané zhodnocení vlastních finančních prostředků vyšší než cena půjčených peněz, vyplatí se vám financovat koupi nemovitosti pomocí hypotečního úvěru a své prostředky nechat zhodnocovat. Je-li však situace (skutečná i očekávaná) na trhu taková, že zhodnocení volných finančních prostředků je nižší než cena půjčených peněz, pak se vyplatí financovat koupi pomocí vlastních prostředků. Uvažujte však, že splácení hypotéky je dlouhodobý závazek a v jeho průběhu bude docházet ke změnám úrokových sazeb i k vývoji trhu investic. Riziko rozhodnutí diverzifikujete tím, že část pořizované nemovitosti zaplatíte ze svých zdrojů a zbytek si půjčíte formou hypotečního úvěru.

Rádi vám spočítáme aktuální nabídky a pomůžeme se sjednáním hypotéky.