16. 7. 2024

čas čtení: 2 minuty

Investice proti hypotéce

Hypotéka
Investice
Investice proti hypotéce

Jedna z možností, jak dosáhnout na mimořádnou částečnou či úplnou splátku hypotéky je investice, kdy spolu se splácením hypotéky zhodnocujete volné prostředky, pomocí kterých hypotéku jednou umoříte.

Pokud o takovém postupu uvažujete, níže můžete nalézt odpovědi na vaše případné dotazy.

Důležité samozřejmě je, aby splátka vaší hypotéky nebyla na knap, ale ještě vám zbyly volné prostředky, které můžete investovat.

Kdy budete moci uskutečnit mimořádnou splátku záleží na výši vaší pravidelné měsíční investici a výši zhodnocení investice odpovídající vašemu investičnímu profilu. Zpravidla se v tomto případě jedná o dlouhodobou investici, kdy je investována měsíčně výrazně nižší částka, než je splátka hypotéky. Ve většině případů se investují jednotky tisíc každý měsíc. Zatímco zbývající výše hypotečního úvěru v čase klesá a pomyslná křivka směřuje dolů, hodnota investovaných prostředků roste a jejich pomyslná křivka stoupá nahoru. V okamžiku, kdy se tyto křivky protnou, můžete úvěr splatit zcela. Počítejte s tím, že to dle možností klientů bývá běžně mezi 15. až 20. rokem splácení a investování.

To, jestli investované a zhodnocené prostředky využijete nakonec ke splacení hypotéky, je už na vás. Je možné, že vás splátka hypotéky v té době už tolik trápit nebude. Budete však mít díky investici připravený zajímavý finanční polštář pro nečekané výdaje, zhodnocené prostředky pro budoucí důchod nebo si budete moct splnit jiný váš sen.

V investicích platí přirozená úměra. Čím více rizikové cenné papíry, tím vyšší očekávané zhodnocení v dlouhodobém horizontu. Cennými papíry, které jsou považované za více rizikové i ziskové jsou akcie a s nimi nakládající akciové (dynamické) fondy. Dlouhodobě dosahují nejvyšších zhodnocení, ale jejich hodnota v čase také nejvíce kolísá. Blížíte-li se k pomyslné hodnotě, kdy by bylo možné hypotéku splatit, je dobré zvážit, zda svou investici zcela či částečně nepřesunout do méně rizikového portfolia (dluhopisy, nástroje peněžního trhu a fondy využívající těchto nástrojů). Tím snížíte riziko náhlého propadu hodnoty vaší investice.

Výnosy z cenných papírů, které držíte déle než 3 roky jsou osvobozeny od daně z příjmu. Výnosy z těch cenných papírů, které jste pravidelnou investici nakupovali v posledních 3 letech před výběrem prostředků, však budete muset zdanit 15% daní.

Dalším důležitým ukazatelem jsou poplatky, které si fond účtuje jako vstupní poplatek i poplatek za správu. Orbi nabízí investice do ETF fondů, které patří k těm nejlevnějším na trhu. Díky tomu tak můžete dosáhnout reálně vyššího zhodnocení než u podílových fondů. Rádi vám spočítáme, za jak dlouho máte možnost dosáhnout vámi požadované cílové částky.