1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak vysokou splátku si mohu dovolit?

Hypotéka
Půjčky
Jak vysokou splátku si mohu dovolit?

Výše měsíční splátky musí být taková, aby ji byl jednotlivec či rodina schopni každý měsíc splatit bez dramatických zásahů do rozpočtu. Maximální výši splátky reguluje také ČNB

Banky musí dodržovat pravidlo, že celkové měsíční splátky všech úvěrů nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu klienta. Pro žadatele mladší než 36 let pak platí, že splátky nesmí být vyšší než 50 % jejich příjmu.

Pokud se rozhodujete o tom, jakou výši splátky si nastavit, nemělo by toto být jediným kritériem. Důležité je také brát v potaz výši vašich výdajů, respektive rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji. Výše splátky by se ideálně měla vejít do tohoto rozdílu. Pak jste schopni ji splácet bez jakéhokoli zásahu do vašeho způsobu života. Případně je možné počítat s omezením vašich výdajů o zbytné položky (náklady na zábavu, nadstandardní služby, koníčky, bez kterých se můžete obejít apod.). Pokud jste schopni svůj životní standard po dobu splácení úvěru omezit, můžete tedy volit takovou splátku, která bude maximálně ve výši rozdílu příjmu a nezbytných výdajů.

Pokud si chcete pomocí hypotéky pořídit vlastní bydlení, můžete od nákladů odečíst současné náklady na bydlení, především pak nájemné. Počítejte s tím, že i ve vlastním bydlení budete muset platit energie, vodu a další náklady spojené s provozem rodinného domu nebo s příspěvky do SVJ.

Vždy je také dobré počítat s nějakou rezervou pro strýčka příhodu. A to buď finanční rezervou například na spořícím účtu anebo měsíční rezervou mezi příjmy a výdaji, která nebude využita ke splácení úvěru a bude tvořit finanční polštář, pokud by bylo potřeba urgentně řešit něco nepředpokládaného.

Nikdy byste se kvůli plnění si svého snu pomocí úvěru neměli dostat do situace, kdy v důsledku výše splátky úvěru budete nuceni snižovat standard na bydlení, stravu, vzdělání, zabezpečené stáří či rozvoj sebe a členů rodiny.

V aplikaci Orbi vám spočítáme, jakou maximální výši vám mohou banky poskytnout.