16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Mám investovat do nemovitostí nebo cenných papírů?

Investice
Majetek
Mám investovat do nemovitostí nebo cenných papírů?

Máte-li tu možnost bývá nejlepší své investiční portfolio diverzifikovat mezí více komodit. Nemovitosti a cenné papíry bývají vhodnou kombinací.

Nemovitost si můžete pořídit i pokud nemáte veškeré vlastní prostředky, hypotéka může být velmi výhodný produkt a pokud získáte rozumný úrok (tím je zpravidla ten nižší než inflace), tak na tom, že jste si vzali hypotéku vlastně do budoucna vyděláte. Nevýhodou je však samotné riziko vysokého úvěru, je důležité mít správně spočítáno cashflow a případně mít stranou peníze na splátky, kdyby došlo k výpadku příjmu.

Příjmy z nájmu jsou velkou výhodou vlastnictví nemovitosti, ovšem ročně se výnos z nájmů průměrně pohybuje mezi 1 – 10 %, naproti tomu zde stojí dividendy z akciových investic, které mohou dosahovat stejných výsledků. S údržbou nemovitosti a sháněním nájemce a veškerým papírováním jsou spojené starosti, i na to je potřeba se připravit.

Pokud máte pouze nemovitosti a nikoli podílové fondy nebo jiné investice a budete potřebovat vybrat nějaký obnos peněz, bude to složité nebo prakticky nemožné. Pokud chcete vybrat například 200 000 Kč z investic, můžete to kdykoliv udělat a zbytek peněz nechat zhodnocovat. Jak ale uříznete část nemovitosti?

Důvodem nemít investováno pouze v nemovitostech je i diverzifikace. Ano, jak nemovitosti, tak i veškeré trhy mají své propady a růsty, ovšem s nemovitostmi je to jedna oblast, navíc dejme tomu i závislá na lokalitě, u nás tedy na vládě ČR či EU a geopolitické situaci. Pokud si tedy nemůžete dovolit koupit nemovitosti po celém světě, pravděpodobně se tomuto riziku nevyhnete, a i kdyby, stále je to jen jedna část trhu. Největší výhodou vlastnictví nemovitosti stále však zůstává užitek – nemovitost pro vás může znamenat více než investici, ale také váš domov.

Přesto všechno se odborníci shodují, že se vyplatí investice do obojího. A pokud nechcete nemovitost přímo kupovat a spravovat, můžete využít podílové fondy, které již obsahují samotné investice do nemovitostí.

Máte-li zájem o sjednání pravidelného investování, rádi vám pomůžeme.