1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Mám investovat jednorázově nebo pravidelně?

Investice
Mám investovat jednorázově nebo pravidelně?

Pravidelné investování snižuje riziko špatného načasování vaší investice. I vyšší částky tak bývá doporučováno rozdělit do více pravidelných plateb.

Pokud jste ve situaci, kdy si můžete dovolit investovat jen nižší částky měsíčně, věřte, že i tak to má smysl. Nejenže průměrujete náklady rozložením investice v čase, ale pokud budete investovat dlouhodobě, nejvyšší odměnou vám bude složené úročení. Než abyste čekali měsíce či roky a šetřili požadovanou částku, kterou byste potom investovali jednorázově, úroky už mohou vydělávat za vás. Navíc můžete výši investice upravovat a nastavovat dle preferencí.

Pokud naopak disponujete obnosem, který byste rádi investovali a máte již určitý cíl, můžete se za ním rovnou vydat. Obecně se doporučuje, aby peníze začaly co nejdříve pracovat a nepřicházeli jste tak o jejich hodnotu kvůli inflaci. Při dlouhodobém investování je čas důležitější než správné načasování. Pokud jsou vaše cíle vzdálené 10 a více let, je prakticky jedno, co se na trhu stane příští rok. Vzhledem k minimalizaci rizika propadu trhu brzy po vaší investici se vyplatí vyšší jednorázový obnos rozdělit na 12 – 18 měsíčních plateb. Zbylé finance ponechávejte zatím na spořícím účtu.

S nastavením ideálního investičního portfolia vám rádi pomůžeme.