16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Mám investovat do OPF nebo ETF?

Investice
Mám investovat do OPF nebo ETF?

ETF jsou nákladově levnější variantou než OPF. Obecně lze tak říci, že jsou pro investora výhodnější ETF, protože při stejném výkonu fondu bude jeho vklad lépe zhodnocován právě díky nižším nákladům.

ETF – Není řízen aktivně portfolio manažerem, nýbrž podle algoritmu na základě zvoleného indexu. Správa fondu se tedy dle nastaveného indexu obměňuje. Jak to funguje? Místo toho abyste například nakoupili 50 největších firem v Americe jako jednotlivé akcie a hradili poplatky za každou z nich, investujete rovnou do ETF kopírující právě tento index oněch 50 firem. Pokud dojde ke změnám ve složení indexu, automaticky se vám upraví i podíl ve vašem fondu. Nemusíte tak hlídat trh a jelikož vše probíhá skrz algoritmy, není potřeba aby ani manažer fondu tyto situace hlídal. Tímto vzniká výhoda mnohem nižších poplatků než u otevřených podílových fondů. Nevýhodou může být měnové riziko, jelikož se většina obchoduje dolarech nebo eurech. Měnové riziko znamená snížení nebo zvýšení hodnoty vaší investice v závislosti na pohybu měnového kurzu. Některé fondy však nabízejí také zajištění proti měnovému riziku.

OPF (otevřený podílový fond) – Jedná se o aktivní správu profesionálním správcem a jejich podstatou je, že tento odborník může nakupovat a prodávat cenné papíry v portfoliu tak, aby investorům zajistil co nejlepší zhodnocení jejich peněz.  S tím jsou však spojené vyšší poplatky, jelikož investoři hradí tomuto správci odměnu za jeho službu. OPF jsou proto výrazně dražší než ETF fondy. O tyto náklady se pak investorovi snižuje reálný čistý výnos. Kvalita fondu je pak dána především kvalitou portfolio manažera, který se snaží odhadnout, jaké CP držet, jaké prodat a jaké nakoupit.

Orbi vám v toto chvíli nabízí investice do ETF fondů, jelikož jsou pro investora méně nákladné. Zároveň vás vaše investice nebude stát žádný čas, který byste museli řízení svého portfolia věnovat. Investovat můžete od 500 Kč měsíčně.