1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Offsetová hypotéka

Hypotéka
Offsetová hypotéka

Neboli hypotéka se zápočtem úspor. Máte vyšší hotovost, ale nechcete se jí zbavovat a rádi byste si nechali nějakou rezervu? Můžete využít nabídku offsetu a snížit si tak úrok na hypotéce.

Jak to funguje? Uvedeme si příklad: Půjčujete si od banky 3 miliony, ale máte ještě 500 tisíc navíc, které chcete mít stranou jako rezervu. S bankou se domluvíte, že částka, která bude ležet na účtu banky – 500 tisíc se vám na konci měsíce odečte z celkové výše úvěru, budete tedy splácet úrok jako kdybyste si půjčili jen 2,5 mil. Tato možnost se vám vyplatí pokud neplánujete peníze investovat jinam, chcete mít rezervu v této výši, a nebo víte, že můžete peníze za nějakou dobu potřebovat na něco jiného.

Ovšem má to i svá úskalí. Bank, které nabízejí offset není mnoho a každá má své specifické podmínky. Je potřeba si dopředu spočítat, zda má pro vás tato varianta smysl. Může se například stát, že vám spořící účet, kam si můžete peníze uložit, vydělá více, než byste ušetřili na úrocích při offsetu. Přesto je výhodou offsetu, že máte peníze kdykoliv k dispozici a nejste vázáni žádnou výpovědní dobou.