28. 3. 2024

čas čtení: 2 minuty

Která rizika v životním pojištění jsou pro mě nejdůležitější?

Pojištění
Životní pojištění
Která rizika v životním pojištění jsou pro mě nejdůležitější?

Životní pojištění představuje klíčový nástroj pro ochranu finanční stability v případě nepředvídatelných událostí, jako jsou vážné nemoci či úrazy. Jeho hlavní účel spočívá v ochraně před výpadkem příjmů a zachování stávajícího životního standardu, přičemž je obzvláště důležité v případech, kdy je vaše finanční situace a pohoda vaší rodiny závislá na pravidelném příjmu.

Při výběru životního pojištění je klíčové zohlednit vaši osobní situaci. Pokud jsou na vašem příjmu závislé vaše děti nebo jiné osoby, pak je důležité myslet na to, že nečekaná životní situace zasáhne i je. Finanční závazky typu hypotéky dokážou v takových situacích dostat rodinu do ještě větších nesnází. Proto je doporučeno, aby smlouva o životním pojištění poskytovala krytí především těch rizik, která mohou mít dlouhodobě negativní dopad na vaši finanční situaci:

Pojištění pro případ smrti: Poskytuje finanční podporu rodině v případě Vašeho úmrtí. Je důležité, aby smlouva kryla i úmrtí v důsledku onemocnění, nikoli pouze úrazem. Úmrtí způsobené zákeřným onemocněním je totiž častější.

Pojištění invalidity: Nabízí finanční ochranu v situaci, kdy jste trvale nebo dlouhodobě neschopni vykonávat svou práci kvůli invaliditě. Invalidita bývá v 95 % způsobena dlouhodobým onemocněním.

Pojištění trvalých následků úrazu: Poskytuje finanční kompenzaci v případě trvalých následků po úrazu, které mohou ovlivnit Vaši schopnost pracovat či vést běžný život.

V závislosti na vaší specifické životní situaci a dostupných finančních rezervách může být vhodné zahrnout i další typy pojištění, jako je:

Pojištění závažných onemocnění: Poskytuje finanční ochranu v případě, že byste onemocněli závažnou chorobou, jako je rakovina, infarkt, mrtvice, roztroušená skleróza a další. Umožní vám zaplatit nadstandardní způsob léčby a pomůže přečkat období, po které se léčíte a nemůžete pracovat.

Pojištění pracovní neschopnosti delší než 1 měsíc: Zajišťuje finanční podporu v situaci, kdy nemůžete dlouhodobě vykonávat své povolání z důvodu onemocnění či zranění.

Ostatní typy pojištění (např. hospitalizace nebo denní odškodné při léčení úrazu) jsou zaměřeny spíše na krátkodobé komplikace, které obvykle nezpůsobují vážné finanční problémy. Tyto připojištění však mnohdy pojistku spíše prodražují. Pro krytí krátkodobých komplikací má sloužit především finanční rezerva, která by měla být schopna pokrýt 6 vašich měsíčních výdajů nebo výdajů vaší rodiny.

Jak ideálně nastavit životní pojištění vám poradí aplikace Orbi, a to na základě vaší aktuální životní i finanční situace. Kdykoli můžete nastavení konzultovat také s našimi odborníky.

Životní pojištění v aplikaci Orbi