16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Pojištění pro případ smrti

Životní pojištění
Pojištění
Pojištění pro případ smrti

Pojišťovna vyplatí pojistné plnění pozůstalým v případě úmrtí pojištěné osoby.

Toho, kdo pojistnou částku obdrží, může pojistník sám určit při sjednávání smlouvy. Tato osoba nebo osoby se nazývají obmyšlené osoby. Pojišťovna pak plnění poskytne přímo jim. Nejsou-li uvedené, je pojistné plnění součástí dědického řízení.

Kdy se pojištění pro případ smrti vyplatí? Pokud je na vašem příjmu někdo závislý a/nebo splácíte úvěr. Máte-li děti, partnera nebo jiného příbuzného, jejichž finanční potřeby jsou částečně nebo zcela hrazeny z vašeho příjmu, pak jim toto pojištění dokáže nahradit příjem, o který vaším úmrtím přijdou. Pojistka jim tedy pomůže udržet si dosavadní životní standard.

I když většina životních pojišťoven kryje smrt způsobenou jak onemocněním, tak i úrazem, některé pojišťovny, jako je například Pillow a Slavia, nabízejí pouze variantu pojištění pro případ úmrtí v důsledku úrazu. Pojistka je pak sice levnější, ale nechrání vaše blízké správně. Podle Českého statistického úřadu je přibližně 95 % úmrtí je totiž způsobeno v důsledku onemocnění, jen 5 % připadá na úrazy.

Pokud si nejste jisti, jak správně nastavit své pojištění, můžete využít naší kalkulačku životního pojištění. Tato kalkulačka vezme v úvahu vaši současnou rodinnou a finanční situaci, včetně příjmů, výdajů, úspor a nesplacených úvěrů, a navrhne optimální výši pojistného plnění, která zajistí adekvátní finanční ochranu pro vaše blízké v případě nečekaného úmrtí.

Aplikace Orbi optimální nastavení životního pojištění