1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jaká rizika kryje povinné ručení?

Auto
Pojištění
Jaká rizika kryje povinné ručení?

Povinné ručení kryje škody na majetku a zdraví, které způsobíte provozem vozidla někomu jinému.

Jak napovídá již název povinné ručení, je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla zákonem stanovené. Každé vozidlo opatřené registračními značkami, musí mít po celou dobu toto pojištění sjednané. V opačném případě se vlastník takového vozidla vystavuje případným sankcím za neplnění povinnosti. Pokud by řidič s takovým vozidlem navíc způsobil dopravní nehodu, bude úhrada těchto škod po viníkovi následně vymáhána v plné výši.

Minimální rozsah tohoto pojištění je na stanoven na limit 50 mil. Kč za každého zraněného či usmrceného a 50 mil. Kč za škodu na majetku. Tuto škodu za vás uhradí pojišťovna. Případnou vyšší škodu už musíte doplatit vy. Doporučujeme tedy sjednání limitů ve výši alespoň 70 až 100 mil. Kč, pokud občas cestujete do zahraničí, tak alespoň 100 až 150 mil.

Pojišťovny nabízí k povinnému ručení i celou řadu připojištění, která kryje i škody na vašem vozidle. Můžete si tak připojistit například poškození čelního skla vašeho automobilu.

Chcete znát nabídku povinného ručení pro vaše vozidlo, včetně možných připojištění? Využijte naši kalkulačku, která vám srovná nabídky jednotlivých pojišťoven. Součástí je i naše nezávislé hodnocení produktů, abyste si svou volbou mohli být jistí.