16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Hlavní novinky v povinném ručení v roce 2024

Pojištění
Odpovědnost
Auto
Hlavní novinky v povinném ručení v roce 2024

Od 1. 3. 2024 dochází ke změnám v zákoně o povinném ručení. Níže přinášíme výběr hlavních novinek, která se vás mohou týkat.

Minimální výše limitu se zvyšuje na 50 mil. Kč. Nový limit se týká nejen nových, ale i stávajících smluv. Měli jste uzavřenou smlouvu s nižším limitem? Nemusíte nic řešit. Limit se vám ze zákona zvyšuje automaticky. Většina pojišťoven své klienty o zvýšení limitu také informovala.

Povinné ručení také pro elektrokoloběžky. A to pro takové, která mohou překročit rychlost 25 km/h bez ohledu na jejich hmotnost a takové, která váží více než 25 kg a mohou překročit rychlost 14 km/h. Kromě elektrokoloběžek platí stejná povinnost i pro jiná samohybná vozítka splňující výše uvedené limity, např. segwaye, zahradní traktůrky, golfové vozíky, sněžné skútry apod. Tato povinnost se však nevztahuje na jízdní kola ani elektrokola.

Výše uvedená povinnost platí v případě, že elektrokoloběžku nebo jiné vozítko používáte i na veřejně přístupných komunikacích (nezáleží pak, zda se jedná o silnici, chodník, park, les apod.). Naopak pokud používáte vozítko jen v uzavřeném a veřejnosti nepřístupném areálu (například zahradní traktůrek jen na své zahradě), pak povinné ručení sjednávat nemusíte.

V ČR již není nutné u sebe vozit zelenou kartu. Nadále však platí povinnost mít ji u sebe a prokázat pojištění v případě zavinění nehody v zahraničí. Doporučujeme ji proto raději u sebe nebo ve vozidle stále vozit.

Spočítejte si nejvýhodnější povinné ručení.