16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Bonus, malus

Auto
Pojištění
Bonus, malus

Termíny, se kterými se setkáváme hlavně v případě pojištění vozidel, značí slevu (bonus) nebo naopak přirážku (malus) k základní sazbě pojistného za povinné ručení.

Bonus získává pojistník, který má historicky bezeškodní průběh. Každému pojistníkovi se počítají měsíce bez zaviněné nehody. Čím déle nehodu nezpůsobil, tím větší slevy mu pojišťovny poskytují. Historie se přenáši i mezi jednotlivými pojišťovnami.

Za každých 12 měsíců bez nehody náleží klientovi sleva ve výši cca 5 %. Nejvyšší slevy ve výši 60 % (výjimečně i 65 %) pak získají ti, kteří jezdí bez nehod dlouhodobě (10 a více let).

Platí tedy jednoduchá úměra. Čím déle jste pojištěni a čím déle jezdíte bez způsobené nehody, tím nižší pojistné za povinné ručení zaplatíte.

Malus je opak bonusu. Za každou způsobenou nehodu Vám pojišťovna odečítá několik měsíců z Vašeho bezeškodního průběhu, a tím se snižuje Váš bonus. Zpravidla se takto odečítá 24 až 36 měsíců za každou zaviněnou nehodu. Malus nastane v případě, kdy se tímto odečtením dostanete do záporných nehod. Nastat tak může ze dvou důvodů. Nehody způsobujete příliš často nebo jste pojištěni krátkou dobu a v té se vám podařilo způsobit nehodu. V takovém případě bude pro další pojistné období pojišťovna aplikovat malus, tedy přirážku k základní sazbě povinného ručení.

Jak se bonus či malus promítne do ceny vašeho povinného ručení? Srovnejte si nabídky, které zohledňují vaši řidičskou historii.