1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci investovat ve střednědobém horizontu (3 až 10 let). Jakou strategii mám volit?

Investice
Spoření
Chci investovat ve střednědobém horizontu (3 až 10 let). Jakou strategii mám volit?

Toto časové rozpětí je již dostatečně dlouhé a nástroj, do kterého budete investovat, se bude odvíjet především od vaší tolerance k riziku. Vyvážná portfolia, co do složení akcií a dluhopisů, bývají ideální.

Pokud se váš časový horizont nachází v nižší polovině rozpěti nebo je váš přístup riziku spíše averzní, doporučujeme před akciemi upřednostnit méně rizikové korporátní či státní dluhopisy či podílové fondy obsahující převážně právě dluhopisy.

Také se zde nabízí stavební spoření. Pokud budete spořit minimálně 6 let, čekají vás státní příspěvky až 2 000 Kč ročně + další zhodnocení. Stavební spořitelny rády uvádějí roční zhodnocení již se započítáním státního příspěvku. Zhodnocení mimo příspěvek se pohybuje od 1 do 3 % a je zpravidla nižší než na spořících účtech či termínovaných vkladech.

Pokud jste odvážnějším investorem a/nebo je váš investiční horizont spíše v horní hranici rozpětí, je vhodné zvolit smíšené podílové fondy, které si upravíte dle míry rizika, akciové fondy či rovnou jednotlivé akcie.

Pokud máte zájem o sestavení investičního portfolia, které bude odpovídat délce investice, vašim zkušenostem a přístupu k riziku, Orbi vám rádo pomůže.