1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Kryptoměny nebo cenné papíry?

Investice
Kryptoměny nebo cenné papíry?

Cenné papíry jsou však ozkoušené již po desetiletí, kdy dlouhodobě dosahují růstu. Kryptoměny se obchodují cca 10 let. Test dlouhodobosti jim tak zatím chybí.

Z investičního hlediska si musíme uvědomit zejména vysokou volatilitu kryptoměn, tedy velké kolísání jejich hodnot (propady trhu i o více než 50 % nejsou nic výjimečného).

Z hlediska diverzifikace, tedy rozdělení rizika, není vhodné mít všechny peníze nebo jejich většinu jen v kryptoměně. Někteří investoři dokonce razí zásadu, že v alternativních investicích bych měl mít uloženo pouze tolik, o kolik si mohu dovolit přijít. Pokud jste odvážným investorem, kryptoměnám věříte a chcete je vlastnit, je ideální je spojit například s podílovými fondy a akciemi. Některé fondy dokonce již samy podíl kryptoměn obsahují.

Pokud jste aktivním investorem s krátkým horizontem, pak je investice do kryptoměn na základě spekulací určitým druhem hazardu. Stejně tak jako může jít hodnota o desítky procent nahoru, může jít i dolů. Odpověď na otázku, kdy kryptoměny koupit, a kdy je naopak prodat, vám bohužel dát nemůžeme. Nikdo totiž nikdy neví, jestli je aktuální kurz dané kryptoměny zrovna na vrcholu a brzy spadne, nebo jestli je právě pro nákup nejlepší čas.

Většina finančních poradců a expertů na finance doporučuje mít v kryptoměnách od 1 % do 5 % svého finančního majetku.

Máte zájem o pravidelné či jednorázové investování bez vstupních i výstupních poplatků s Orbi? Nabídneme vám ideální složení portfolia.