1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci svůj první milion

Investice
Spoření
Chci svůj první milion

Budeme-li uvažovat, že vaše snaha dosáhnout milionu Kč začíná od nuly, tak musíte počítat s tím, že to nebude ze dne na den. Ideální volbou se pro tento cíl jeví pravidelné investování.

To spočívá v měsíčním odkládání určité sumy peněz, kterou jste schopni ze svých příjmů ušetřit. Tuto částku můžete vkládat na spořící účty nebo investovat a zhodnocovat prostřednictvím fondů. Ty zpravidla přinášejí v dlouhodobém horizontu vyšší míru zhodnocení. Investor však nese riziko, že jeho investice může v čase kolísat a dosahovat i záporných hodnot.

Pojďme si uvést příklad. Měsíčně budete schopni ušetřit ze svých příjmů třeba 6.000 Kč. Ty budete pravidelně investovat do fondu, jehož průměrné roční zhodnocení bude v následujících letech ve výši 6,5 %. Tipnete si, za jak dlouho budete mít milion k dispozici?

Bude to za 10 let. Za tu dobu vložíte do fondu ze svého 720 tisíc a po deseti letech bude mít k dispozici cca 1.015.000 Kč Rozdíl mezi oběma částkami bude vaším zhodnocením.

Berte prosím v úvahu, že se jedná o modelový příklad a skutečná výše zhodnocení se v jednotlivých fondech i v jednotlivých letech liší.

Máte zájem získat svůj první milion nebo zhodnotit své prostředky za jiným účelem? Vyplňte s námi investiční dotazník a na základě toho můžete zvolit vhodnou investiční strategii právě pro vás.