1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Začal jsem dělat nový sport. Jaký to bude mít vliv na životní pojistku?

Pojištění
Životní pojištění
Začal jsem dělat nový sport. Jaký to bude mít vliv na životní pojistku?

Pokud jste začal nějaký sport provozovat organizovaně či profesionálně, je nutné to pojišťovně nahlásit. Stejně tak v případě, že jste rekreačně začal provozovat adrenalinové, kontaktní či jinak nebezpečné sporty. Jejich provozování může mít vliv na výši pojistného nebo budou z pojištění vyloučeny.

Mezi klasické neboli rekreační sporty, které jsou pojišťovány patří například běh, fotbal, volejbal, tanec jako balet či aerobik, jízda na kole, jóga, běh na lyžích, plavání…

Pokud jste se odhodlali k novému sportu a pojištění již máte uzavřeno, doporučujeme zkontrolovat obsah tohoto sportu v pojistce. Pokud je tam zahrnut, vše je v pořádku, pokud ne a při jeho provozování by se vám stal úraz, pojišťovna by samozřejmě nehradila. Je tedy potřeba pojišťovnu kontaktovat a zařadit vámi provozovaný sport do pojištění. Za rizikové či extrémní sporty je většinou pojišťovnou aplikována přirážka.

Existují cestovní pojištění speciálně na rizikové sporty, nebo také pojištění při výkonu profesionálního či vrcholového sportu – ty většinou podléhají individuálnímu schválení. Mezi rizikové sporty, které lze standardně pojistit patří například americký fotbal, hokej, jízda na koni, motokáry, vodní sporty, vysokohorská turistka (ferraty), skateboarding, paintball atd. Nicméně je vždy potřeba zkontrolovat podmínky konkrétní pojišťovny.

Může se ovšem stát, že vámi provozovaný sport pojistit nelze, pojišťovna na něj má tzv výluku. Jedná se například o kaskadérství, leteckou akrobacii a letecké sporty, sky surfing atd.

Další kategorií velmi obtížně pojistitelných sportů jsou extrémní sporty. Ačkoliv je při jejich provozování pro pojišťovny riziko velmi vysoké, některé vás i přesto pojistí. Může se jednat o sporty jako horolezectví, skoky na lyžích, bojové sporty a někdy i sporty z předchozího odstavce. Vše záleží na individuálním přístupu a podmínkách pojišťovny.

Máte-li zájem o sjednání životního pojištění, které bude krýt i vámi zvolený sport, aplikace Orbi vám s výběrem pomůže. Informace o provozovaném sportu zadáte ještě před zobrazením nabídek. Rovnou uvidíte, která pojišťovna vás bude ochotna pojistit. Nebo nám zavolejte či napište.