1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Výrazně jsem zhubl/přibral. Jaký to bude mít vliv na životní pojistku?

Pojištění
Životní pojištění
Výrazně jsem zhubl/přibral. Jaký to bude mít vliv na životní pojistku?

Určitě byste měli při výrazné změně váhy pojišťovnu kontaktovat. Změna může znamenat snížení či zvýšení rizika pro pojišťovnu, a tak i úpravu pojištění.

Při vstupu do pojištění uvádíte pojišťovně vaši výšku a váhu, na základě toho pojišťovna počítá orientační údaj – BMI index. Určuje tedy, zda máte ideální váhu (s lehkou tolerancí), či spadáte do nadváhy, obezity, podvýživy.

Opačné výsledky než tolerance váhy pojišťovnou (každá pojišťovna může mít svá vlastní pravidla), se mohou projevit na ceně pojistky, rizikovosti, či přijetí pojišťovnou vůbec. Pokud se vaše váha výrazně změnila, měli byste pojišťovnu kontaktovat s novými údaji. Každá pojišťovna má v případě pojistné události možnost nahlédnout do vaší zdravotní dokumentace, kde bude vaše aktuální hmotnost uvedena. Naopak když se vám například podařilo zhubnout z nadváhy, můžete se dostat do nižšího rizika a snížit si pojistné.

BMI index ovšem není jediným, nejspolehlivějším ukazatelem. Rozhodně udává méně přesná data u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Pojišťovny proto aplikují různá zmírnění a mírné nadváhy a podváhy většinou neřeší.