1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Potřebuji nutně finanční prostředky. Je vhodné vybrat je z investice?

Investice
Potřebuji nutně finanční prostředky. Je vhodné vybrat je z investice?

Pokud jste s investováním právě začali, nebo se ještě zdaleka neblížíte investičnímu cíli, tak lze obecně říci, že to vhodné není. Tím spíše, pokud byste zrovna realizovali ztrátu.

Samozřejmě ale chápeme, že jste se mohli dostat do situace, kdy peníze opravdu potřebujete. Pak tuto možnost můžete zvážit. U investic do fondů, akcií a dluhopisů máte tu výhodu, že můžete odprodat jen část a zbytek nechat zhodnocovat. Na rozdíl například od investice do jediné nemovitosti, kde je nutnost ji prodat zpravidla celou. Pokud však potřebujete prostředky pouze dočasně, je na místě zvážit i úvěr. Z ekonomického hlediska to může být i výhodnější, obzvlášť pokud máte v plánu ho splatit předčasně. Do karet vám někdy mohou hrát i úrokové sazby, kdy úvěr je pro vás levnější variantou než se zbavit investice.

Někdy může vaši aktuální napjatou situaci vyřešit pouze to, že aktuálně přestanete investovat, aniž byste investici rušili. Tuto možnost u nás můžete uskutečnit kdykoli, bez nutnosti nahlášení i bez sankcí.

Při odprodeji své investice je potřeba také počítat s možností zdanění vašich zisků. O tom více v souvisejícím článku.