1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Potřebuji nutně finanční prostředky. Je vhodné je vybrat i investičního životního pojištění?

Pojištění
Investice
Životní pojištění
Potřebuji nutně finanční prostředky. Je vhodné je vybrat i investičního životního pojištění?

Investiční životní pojištění je dlouhodobý produkt. Předčasné vybírání prostředků se tak vzhledem k výši zainvestované sumy většinou nevyplatí.

Chápeme však, že může nastat situace, kdy finance opravdu potřebujete. Počítejte s tím, že výběr prostředků z investičního životního pojištění trvá 1 až 3 měsíce. Produkt bývá především v prvních letech spojen s vysokými poplatky, které se vyváží až při trvání smlouvy v délce 10 i více let. Proto bude předčasný výběr ve většině případů nevýhodný.

Pokud si o zaplacené pojistné navíc snižujete základ daně, budete muset v příštím daňovém přiznání tuto úsporu dodanit až 10 let zpětně. Ročně se může jednat až o 3.600 Kč.

Výběr prostředků by se vám mohl vyplatit v případě, že je chcete zhodnocovat výhodněji než skrze investiční životní pojištění, protože cítíte, že tato cesta není výhodná. Pak vám naopak budoucí výnosy velmi pravděpodobně převýší ztráty vzniklé předčasným ukončením smlouvy.

Chcete-li vědět, zda je vaše smlouva investičního životního pojištění výhodná nebo byste mohli být zajištěni lépe a své prostředky zhodnocovat výhodněji, nahrajte nám ji. Naši odborníci se na ní podívají a doporučí vám optimální variantu.