1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Dostal jsem se do finanční tísně. Mohu platbu životního pojištění dočasně přerušit?

Pojištění
Životní pojištění
Dostal jsem se do finanční tísně. Mohu platbu životního pojištění dočasně přerušit?

Některé pojišťovny vám jsou schopny nabídnout odklad splátek, potom ale musíte nezaplacené období doplatit. U investičního životního pojištění jsou při odkladu většinou použity vaše naspořené peníze. Některé pojišťovny ovšem odklady neumožňují vůbec.

Omezení možnosti přerušení či odkladu splátek dává smysl. Pojišťovna by vám totiž poskytovala pojistnou ochranu, aniž byste ji za to platili.

Mezi další alternativy patří změna frekvence splátek – pokud například platíte roční pojistné, které je pro vás příliš vysoké, můžete přejít na měsíční platby menších částek. Zkusit můžete i revizi smlouvy, porovnání s konkurencí, zda by nebyla pro vás na trhu levnější varianta. Případně upravit smlouvu a vyloučit z ní nepříliš důležitá a drahá rizika. Například vysoké denní odškodné za úraz či hospitalizaci.

Samozřejmě pokud nic z výše uvedeného není možné, posledním řešením je pojistku ukončit. To se však ve většině případů opravdu nevyplácí. Především pokud jste vyššího věku, kdy některá z rizik (smrt, závažná onemocnění) nemusí být v budoucnu vůbec přijata do pojištění, nebo jen za výrazně nepříznivějších a dražších podmínek. Ukončením smlouvy přijdete o ochranu nejen sebe, ale i dalších členů domácnosti. Životní pojištění totiž slouží vlastně i vašim blízkým. Dejte si také pozor na ukončování smlouvy, pokud nemáte splaceny veškeré závazky, zejména pak hypotéku.

Než se rozhodnete smlouvu ukončit, kontaktujte pojišťovnu. Vysvětlete ji vaši současnou situaci a pokuste se domluvit na řešení, které bude pro obě strany přijatelné.

Rádi vám s tím případně pomůžeme.