8. 3. 2024

čas čtení: 2 minuty

Nebudu delší dobu doma. Jak správně zajistit svou domácnost?

Pojištění
Bydlení
Ochrana majetku
Nebudu delší dobu doma. Jak správně zajistit svou domácnost?

Z hlediska pojištění je důležité zajistit vaši nemovitost a domácnost zejména proti vloupání. Předcházet se dá však i dalším škodám.

  1. Odpojte spotřebiče, které nemusí běžet, od elektrické sítě. Je zbytečné nechávat zapojené spotřebiče, které teď několik dní, týdnů či měsíců nebudete potřebovat. Každý spotřebič, který je v zásuvce může způsobit zkrat a následný požár. Navíc ušetříte i něco málo za spotřebu elektřiny a ochráníte spotřebiče proti případnému přepětí, třeba v důsledku nepřímého úderu blesku. Pokud nebudete potřebovat, aby po dobu nepřítomnosti u vás běžela ani lednice či mrazák, můžete dokonce vypnout i hlavní jistič.
  2. Vypněte přívod vody a plynu. Minimalizujete tak riziko, že škodu způsobí jeden z těchto pomocníků. S těmi, kdo nevědomky vytopili domácnost svou nebo souseda nečekaně prasklou trubkou, mají pojišťovny bohaté zkušenosti.
  3. Minimalizujte riziko krádeže. Řádně zabezpečte vstupní dveře, sklep, garáž i jiné prostory, které využíváte. Aktivujte případný alarm. Zavřete všechna okna i balkónové dveře. Nenechávejte je pootevřená ani na mikro ventilaci. Pro zloděje představuje otevření pootevřeného okna jednoduchou překážku. Pojišťovna vám navíc v tom případě nemusí nic uhradit, jelikož se nebude jednat o dostatečné zabezpečení.
  4. Nedávejte zlodějům echo, že budete pryč. Nechlubte se před cizími lidmi, že na nějakou dobu svou domácnost opouštíte, a to ani na sociálních sítích. Právě vlastní příspěvky uživatele domácnosti bývají častým tipem pro bytaře. Krásná fotka celé rodiny od moře značí, že jej nyní jen s malou pravděpodobností nebo při krádeži vyruší.
  5. Nechte si své bydlení čas od času od někoho zkontrolovat. Požádejte sousedy nebo příbuzné, ať se vám na vaše bydlení nebo dokonce do vaší domácnosti čas od času podívají. I kdyby se nic nedělo, mohou vám alespoň zalít květiny. Požádejte je také, ať pravidelně vybírají vaší poštovní schránku. Přeplněná schránka je také pro zloděje dobrým vodítkem, že nebyl nikdo dlouho doma.

Common

Pokud by i tak došlo k nepříjemné události, ochrání vás pojištění vaší domácnosti i nemovitosti. V Orbi vám pomůžeme vybrat to správné pro vás.