1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak mám pojistit svůj byt?

Bydlení
Pojištění
Majetek
Jak mám pojistit svůj byt?

Pokud jste vlastníkem bytu, ve kterém žijete, pojistěte si nemovitost i domácnost. Pokud bydlíte v nájmu, bude vám stačit pojištění domácnosti.

A proč? Protože každá z těchto částí vám kryje škody na jiné části vašeho bydlení. Samotná bytová jednotka či rodinný dům je pojištěn proti rizikům v rámci pojištění nemovitosti. To, co se nachází uvnitř (nábytek, elektronika, oblečení, spotřebiče, nádobí…) je pojištěno proti rizikům v rámci pojištění domácnosti.

Pojistit si svou nemovitost doporučujeme i v případě, že by existovalo pojištění v rámci SVJ - viz související článek.

Pokud bydlíte v nájmu, pak si stačí pojistit domácnost. Doporučujeme tak učinit i v případě, že ji máte částečně či zcela vybavenou nábytkem od pronajímatele. I tak se rozhlédněte kolem sebe a jistě objevíte celou řadu věcí, které máte doma a patří skutečně vám. Například oblečení, mobilní telefony, další elektronika, šperky, věci osobní potřeby… Vlastně si stačí říct, co vše byste si sbalili a odvezli, pokud byste se měli stěhovat, bude to pravděpodobně hodně krabic. Toto všechno byste měli mít pojištěné, abyste si v případě pojistné události mohli pořídit věci nové.

Pozor také na to, že v nájemní smlouvě může být definována vaše povinnost sjednat si pojištění domácnosti i na majetek, který vám pronajímatel přenechal k užívání a nesete tak za něj odpovědnost.

Ať už je pro vás výhodné jen pojištění domácnosti nebo komplexní majetkové pojištění, rádi vám spočítáme ideální nabídky a srovnáme nabídky jednotlivých pojišťoven.