1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak musím zabezpečit svou domácnost proti krádeži?

Ochrana majetku
Pojištění
Jak musím zabezpečit svou domácnost proti krádeži?

Pokud máte pojištěnou domácnost také proti krádeži či odcizení je nutné splňovat požadavky pojišťovny na její zabezpečení. Minimálně tedy musí být všechny možné přístupové cesty řádně uzavřeny.

Každá pojišťovna si tyto podmínky může stanovovat odlišně. V praxi se však velmi podobají. Pokud se k vám vloupal zloděj bez zjevného překonání definované překážky, pojišťovna může v souladu s pojistnými podmínkami plnění odmítnout.

Minimální ochranou pro riziko krádeže je, že musí být všechny možné vstupní prostory řádně uzavřeny. Vchodové dveře musí být uzamčeny a okna, balkonové dveře či francouzská okna musí být zevnitř uzavřena alespoň kličkou. Pokud budou otevřena na ventilaci nebo vchodové dveře pouze zabouchnuté, pojišťovny pravděpodobně plnit nebudou.

Pozor také na to, že při tomto minimálním zabezpečení mohou pojišťovny výši svého plnění limitovat a nemusí vám tak hradit do výše hodnoty domácnosti uvedené na smlouvě, ale pouze do limitu uvedeného v pojistných podmínkách. Pro vyšší limity mohou vyžadovat bezpečnostní zámky či kování, uzamykatelné kličky na oknech a balkonových dveřích, bezpečností fólie apod. Pro nadstandardně oceněné domácnosti mohou vyžadovat dokonce elektronické zabezpečení s napojením na centrální bezpečností pult.

Se sjednáním pojištění vaší domácnosti nejen proti krádeži vám pomůže Orbi.