16. 7. 2024

čas čtení: 2 minuty

Mám využít produkt se státním příspěvkem nebo investici do cenných papírů?

Investice
Spoření
Důchod
Mám využít produkt se státním příspěvkem nebo investici do cenných papírů?

Zde neexistuje jednoznačná odpověď, následující tipy vám však mohou pomoci se co nejlépe rozhodnout.

Řekněme, že chcete dlouhodobě investovat na stáří. V dnešní době můžete zvolit doplňkové penzijní spoření (DPS), ale výnos není garantován a riziko nesete vy, stejně jako při investici do fondů skládajících se z cenných papírů. Penzijní společnost vaše prostředky zhodnocuje také prostřednictvím obdobných fondů. U obou produktů si tak můžete zvolit investiční strategii a dle toho nést příslušné riziko a očekávat výnos. U DPS si však neurčíte horizont tak úplně sami. Pro přiznání státního příspěvku je totiž nutné splnit věk 60 let a spořit minimálně po dobu 5 let, abyste měli nárok na penzi. Pokud si budete potřebovat peníze z DPS vybrat dříve, přijdete tím o část výnosů a státní příspěvky. Státní příspěvky jsou ovšem pro tuto variantu velká výhoda, pokud splníte požadavky smlouvy až dokonce.

Naproti tomu investice do cenných papírů vám dává větší svobodu výběru, byť jen třeba části peněz, kdykoliv po dobu investice. Investiční společnosti bývají odvážnější, co do složení portfolia a mohou tak dosahovat vyšších výnosů. Dalším důležitým aspektem jsou poplatky. Pokud například investujete do ETF fondů, poplatky jsou značně nižší než u penzijní společnosti. Ty také často uvádí roční výnos již se započtením státního příspěvku.

Otázkou tedy je, co z toho je pro vás sympatičtější a také, kolik si můžete dovolit investovat. Rozhodně neuděláte chybu, pokud budete mít produkty oba, je ale potřeba jít na to chytře.

Spořit s příspěvkem do DPS můžete od 500 Kč, k nimž náleží podpora od státu ve výší 100 Kč. Maximální státní podpora činí 340 Kč za měsíc při spoření 1.700 Kč měsíčně. Můžete tak získat nejvýše 4.080 Kč ročně. Dále si můžete uplatnit úlevu na dani ze zaplacené částky nad 1.700 Kč měsíčně, a to až do 48.000 Kč. Tedy maximálně můžete ušetřit 7.200 Kč. Ty ale opět musíte při případném předčasném ukončení dodanit.

Je tedy potřeba si zhodnotit váš rozpočet a určit, kolik můžete investovat s vědomím, že peníze získáte až v 60 letech, kolik můžete investovat do více likvidnější investice a jakou máte případnou hotovostní rezervu.

Ať už máte zájem o sjednání DPS nebo investování do ETF fondů, aplikace Orbi je vám k dispozici.