1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Získám víc, pokud si pojistím majetek na vyšší hodnotu, než je jeho současná cena?

Pojištění
Majetek
Auto
Získám víc, pokud si pojistím majetek na vyšší hodnotu, než je jeho současná cena?

Nezískáte. Tomuto jevu se říká přepojištění a vydělat na něm nelze. Jediným výsledkem bude to, že budete platit vyšší pojistné.

Přepojištění nastává v situaci, kdy je hodnota majetku (nemovitost, domácnost, automobil) v pojistné smlouvě uvedena vyšší, než je jeho skutečná cena. Pojišťovna vám totiž v žádném případě nevyplatí vyšší pojistné plnění, než byla skutečně vzniklá škoda.

Pokud tedy máte dům, jehož hodnota je 5 milionů a vy si jej pojistíte na 8 milionů, tak vám pojišťovna nevyplatí více než jeho skutečnou hodnotu, tj. 5 milionů Kč, a to ani v případě, kdyby vám vyhořel do základů. Stejně tak při vzniku dílčí škody bude vyplácet jen skutečně vzniklou výši škody. Jediným výsledkem tak bude, že budete platit o několik set korun vyšší pojistku. Na vaší snaze získat více, tak vydělá pouze pojišťovna.

Cenu je mít potřeba správně stanovenou. V případě rodinného domu se jedná o cenu reprodukční. Tedy za jakou sumu byste byli aktuálně schopni postavit stejný dům ve stejné lokalitě. Byty se pojišťují na tržní cenu. Za kolik byste byli schopni aktuálně koupit stejný byt ve stejné lokalitě. Domácnosti se pak pojišťují na novou cenu. Kolik by vás stálo vybavit celou domácnost ve stejném rozsahu a ve stejné kvalitě. Automobily se pojišťují na obecnou cenu. Jaká je aktuální hodnota vašeho vozu, tj.za kolik je možné váš vůz v daném místě a čase zpeněžit.

Nejste si jisti, zda máte svou pojistnou smlouvu správně nastavenou? Nahrajte nám ji a inspektor Orbi se na ni podívá, omrkne aktuální nabídku pojišťoven a doporučí vám, zda ji upravit nebo ponechat tak, jak je.