16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Potřebuji pojistit byt jako nemovitost, když je pojištěn v rámci SVJ?

Pojištění
Bydlení
Majetek
Potřebuji pojistit byt jako nemovitost, když je pojištěn v rámci SVJ?

Naše odpověď zní ANO. Ano, jedná se o váš majetek a měli byste si jej pojistit a ochránit si jej bez ohledu na to, zda a jaké pojištění SVJ má. Pojistěte si nemovitost i domácnost

V případě škody, která poškodí více bytových jednotek nebo celý bytový dům, může SVJ uplatňovat svou pojistku. Vzhledem k tomu, že se bude jednat o více jednotek a společné prostory, likvidace pojišťovnou jistě bude probíhat déle než v případě likvidace jedné bytové jednotky. Obdržené peníze od pojišťovny pak SVJ rozdělí mezi jednotlivé vlastníky zřejmě podle velikosti bytové jednotky a podílu na společných prostorách. Jste si však jisti, že má SVJ správně nastavenou pojistnou částku a dostanete za svou bytovou jednotku odpovídající tržní hodnotu, abyste si co nejrychleji mohli pořídit bydlení nové?

Praxe bohužel ukazuje, že v případě škody a pojištění pouze skrze SVJ nedostávají klienti dostatek finančních prostředků. Důvod je ten, že SVJ pojišťuje stavbu jako celek na tzv. reprodukční hodnotu. Tzn., za kolik by bylo možné celý bytový dům znovu postavit. Pokud ale sečtete tržní ceny všech bytů, budou výrazně vyšší, než je reprodukční hodnota. Proto v pojistném plnění nedostanete tolik, abyste si mohli koupit stejný byt ve stejné lokalitě.

Pokud si pojišťujete byt sami, je pojištěn právě na tržní hodnotu. V případě totální škody a správně nastavené pojištěné hodnotě, která odpovídá aktuální tržní ceně, dostanete od pojišťovny dostatek prostředků, abyste svou bytovou potřebu mohli okamžitě nahradit odpovídajícím způsobem.

Dalším důležitým aspektem je to, jak často SVJ aktualizuje pojistné smlouvy? Vždyť hodnota nemovitostí roste rychlým tempem. Tratit tak můžete nejen na rozdílu mezi reprodukční a tržní hodnotou, ale celý bytový dům může být ještě ke všemu podpojištěn.

Nespoléhejte se na někoho jiného a ochraňte si svůj majetek tak, jak potřebujete. Rádi vám spočítáme ideální variantu.