16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Vyplatí se mi pojištění proti vandalismu?

Majetek
Auto
Pojištění
Vyplatí se mi pojištění proti vandalismu?

Vandalismus můžeme definovat jako cílené poškození cizího majetku. Vyplatí se tedy v situaci, kdy může být vaše nemovitost někým poškozena. Nejčastěji se jedná o sprejerství v případě nemovitosti či poškrábání laku u vozidel.

Proti vandalům bychom se tedy měli pojistit veškerý majetek, který je v jejich možném dosahu, ať už se jedná o naši nemovitost nebo automobil.

V případě automobilů je největší riziko jejich poškození, pokud je i přes noc parkované na ulici. I automobil, který však doma parkujete v garáži může být tomuto riziku vystaven, a to pokud se jedná o sdílenou garáž v bytovém domě nebo s autem prostě někdy na ulici zaparkovat musíte také (v práci, na výletě, na dovolené, u obchodního centra, na chatě…). Nejčastěji se s vandalismem v případě auta setkáváme ve formě poničení laku ostrým předmětem, ukopnutým zrcátkem, propíchnutou pneumatikou, rozbitým sklem, graffiti apod.

Vandal se bohužel může vyřádit také na vaší nemovitosti a jejich případných příslušenství. Objektem zájmu vandala se tak může stát váš rodinný dům, garáž, bazén, oplocení, zahradní domek, pergola, dílna, skleník a další součásti pozemku. Nejtypičtějším projevem vandalství je v tomto případě sprejerství a další poškození fasády, vyvrácení plotu, rozbití okna, zničení zahradního vybavení, znečištění vody v bazénu apod.

Pokud bydlíte v bytě ve vyšších patrech je riziko vandalismu o něco nižší, ale vezměte prosím v úvahu možné rozbití okna například hozeným kamenem či poškození vašich vchodových dveří.

Proti vandalismu je možné pojistit také domácnost. Pokud se pachatel vkrade do vaší domácnosti, nemusí nutně způsobit škodu jen tím, že vám něco odcizí. Může za sebou nechat spoušť i v podobě řady poničeného vybavení, které na místě zanechal.

Máte-li zájem o sjednání pojištění nemovitosti a domácnosti nejen proti vandalům, Orbi vám rádo najde ty nejlepší nabídky pojišťoven.