16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Na co si dát pozor při sjednávání pojištění majetku?

Bydlení
Pojištění
Majetek
Na co si dát pozor při sjednávání pojištění majetku?

Majetkové pojištění chrání vaši nemovitost (rodinný dům či byt) a jeho vybavení (domácnost) proti pojistným rizikům specifikovaných pojistnou smlouvou.

Podle statistik Policie ČR, Českého statistického úřadu a České asociace pojišťoven řeší pojišťovny ročně v průměru téměř 40.000 pojistných událostí způsobených povětrnostními podmínkami (povodně či záplavy, krupobití, vichřice). Nejčastější jsou škody způsobené zvýšenou vodní hladinou či zatečením vody. Kromě toho dojde ročně k vykradení cca 7.500 obydlí. Požár vznikne průměrně v 3.500 bytů či rodinných domů. To jsou nejčastější rizika, která mohou náš objekt či jeho vybavení ohrozit.

Při pojištění majetku byste tedy měli zvážit všechna uvedená i další rizika, které vašemu obydlí i jeho vybavení mohou hrozit. Kromě pojištění rodinného domu či bytu je možné sjednat také pojištění rekreačních objektů, garáží či vedlejších staveb nacházejících se na pozemku.

Prvním kritériem pro správně nastavenou pojistnou smlouvu je správné stanovení pojistné hodnoty vašeho majetku, abyste nebyli podpojištěni či přepojištěni. Podpojištění nastává v okamžiku, kdy máte uvedenou nižší hodnotu majetku, než je jeho reálná. Pojišťovna pak bude pojistné plnění krátit a neobdržíte peníze za celou výši škody. Přepojištění je naopak jev, kdy je pojištěná hodnota vyšší než reálná hodnota. Pojišťovna vám však vždy vyplatí maximálně výši skutečné škody. Jste-li přepojištěni, pouze platíte vyšší pojistné.

Dále je vhodné prostudovat pojistné podmínky jednotlivých pojišťoven a srovnat rozsah jejich pojištění, výluky a případné limity pojistného plnění. Že se vám pojistné podmínky číst nechce? Ani se nedivíme. My jsme podmínky přečetli za vás, a proto vám kromě cenového srovnání, přinášíme i srovnání “výkonu” jednotlivých pojišťoven, abyste si v poměru cena a výkon mohli vybrat tu nejlepší. A tak vedle každé nabídky pojišťovny najdete také nezávislé hodnocení jejich produktu.

Máte zájem o srovnání nabídek majetkového pojištění?