1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak správně postupovat při stanovení ceny vybavení domácnosti?

Bydlení
Majetek
Pojištění
Jak správně postupovat při stanovení ceny vybavení domácnosti?

Pojistnou částku domácnosti stanovujete při sjednání smlouvy a měla by vždy odpovídat její skutečné hodnotě. Vyhnete se tak přepojištění i podpojištění a nepříjemnostem s tím spojenými.

Domácnost se pojišťuje na tzv. novou cenu. Ta udává, kolik by vás stálo vybavit kompletně celou domácnost ve stejném rozsahu a stejné kvalitě. Pro co nejpřesnější stanovení této hodnoty byste měli projít celou domácnost, vypsat si seznam vybavení a přiřadit k němu ceny. V tu chvíli dostanete velmi přesný odhad hodnoty vaší domácnosti. Ve většině případů budete překvapeni, že výsledná částka bude mnohem vyšší, než jste čekali.

Zjednodušeně lze odvodit hodnotu domácnosti podle její velikosti. Vynásobte m2 domácnosti koeficientem alespoň 5 až 7 tisíc za m2. Roli hraje, jaká je úroveň vybavení vaší domácnosti, jedná-li se spíše o luxusnější nebo účelnější výbavu. U menších domácností a luxusně vybavených by toto číslo mělo být ještě vyšší, jelikož se podobná výbava nachází na menším úložném prostoru.

Vždy však vezměte v potaz ještě netypické či nadstandardně hodnotné vybavení, které se v domácnost nachází a připočtěte jej k této hodnotě. Vlastníte nadprůměrně drahou televizi, gauč, nádobí, oblečení…? Je dobré k této částce jejich hodnotu připočíst.

Uveďme si příklad. Máte domácnost, která má rozměr 70 m2. Zvolíme střední hodnotu úrovně vybavení, tj. 6 tisíc Kč za m2. Pak vychází, že bychom se domácnost měli pojistit alespoň na 420 tisíc Kč. Vždy však zohledněme ještě výjimečné či nadstandardně dražší vybavení, které se v domácnost nachází a připočtěme jej k této hodnotě. V této domácnost uvažujme například ještě velkoplošnou TV za 50 tisíc a herní počítač v hodnotě 30 tisíc. Dostaneme se tak k výsledné hodnotě 500 tisíc Kč.

Správně stanovená částka slouží k tomu, abyste nebyli podpojištěni a vyplacené pojistné plnění nebylo v případě pojistné události kráceno. Vyšší částka, než je skutečná hodnota, zase bude znamenat přepojištění a jejím důsledkem bude jen to, že budete na pojistce platit více.

Chcete si srovnat nabídky pojištění pro vaši domácnost? Orbi vám pomůže najít ty nejvýhodnější.