1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Kdy je vhodné s investováním začít?

Investice
Důchod
Kdy je vhodné s investováním začít?

Kdykoli. Vhodné je začít tak, abyste svého cíle dosáhli v okamžiku, kdy jej chcete realizovat. Pokud chcete investováním zlepšit svou situaci v penzi, pak platí, že čím dřív začnete, tím lépe.

Čím delší investiční horizont má investor před sebou, tím lepších výsledků investice může dosáhnout. Obecně platí, že čím delší investice, tím může být rizikovější a potenciálně také výnosnější. Delší doba investování vám také dovoluje investovat pravidelně výrazně nižší částky pro dosažení stejného cíle. Uveďme si to na příkladu.

Uvažujme 3 investory (30, 40 a 50 let) a každý z nich chce mít v 60 letech k dispozici 1.000.000 Kč. Zhodnocení investice vychází všem průměrně na 6 % ročně. Zatímco 50letý bude muset měsíčně investovat 6.072 Kč, 40letý pak 2.154 Kč, tak 30letý bude odkládat každý měsíc jen 991 Kč, aby dosáhl stanoveného cíle.

Jak je to možné? Díky délce investice a tzv. složenému úročení, kdy se úročí nejen vaše vklady, ale zároveň už nasbírané úroky.

Čím dříve si tedy začnete své cíle plnit, tím snadněji jich můžete dosáhnout. 

Nyní si představte tu výhodu, kdyby za vás například vaši rodiče investovali již od vašeho narození, měli byste tedy již několik desítek let náskok. Chcete investovat vy pro vaše děti nebo přilepšit sobě na stáří?