1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Jak je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti?

Bydlení
Ochrana majetku
Majetek
Jak je rozdíl mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti?

Domácnost tvoří vše, co by se při hypotetickém otočení vašeho bydlení vzhůru nohama vysypalo. Co zůstane držet je nemovitost.

Pojištění nemovitosti tedy kryje samotný byt či rodinný dům, ale také tam zpravidla spadají i vnitřní zdi, vnitřní stavební úpravy, podlahy, vany, toalety, radiátory, zárubně apod. Ostatní vnitřní vybavení, pak spadá pod pojištění domácnosti.

Pozor však, že toto pravidlo neplatí bez výjimky. Některé pojišťovny mohou například kuchyňskou linku počítat k pojištění nemovitosti, jiné do domácnosti. Tyto sporné položky je potřeba si ohlídat v pojistných podmínkách, které se u pojišťoven liší.

Pro komplexně ochráněný byt či dům je ideální zkombinovat pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti u jedné pojišťovny. Pak máte jistotu, že je veškerý váš majetek pojištěn.

Zároveň pokud vlastníte nemovitost, máte odpovědnost za škody způsobené vaší nemovitostí. Pokud z vašeho domu například spadne taška ze střechy a někoho by zranila, mohou se škody vyšplhat velmi vysoko. K této ochraně slouží pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

Nezapomeňte také na pravidelnou aktualizaci pojistných částek.

Máte zájem spočítat komplexní pojištění vaší nemovitosti a domácnosti?