1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Bydlím v nájmu, jak si bydlení správně pojistit?

Bydlení
Pojištění
Majetek
Bydlím v nájmu, jak si bydlení správně pojistit?

Pokud bydlíte v nájmu nejste vlastníkem nemovitosti, ale jen zčásti nebo zcela majiteli jejího vybavení. Proto je pro vás vhodné pojištění domácnosti a pojištění občanské odpovědnosti.

Pokud bydlíte v nájmu, není nutné pojišťovat nemovitost jako takovou, ale postačí pojistit domácnost. Doporučujeme tak učinit i v případě, že ji máte částečně či zcela vybavenou nábytkem od pronajímatele. I tak se rozhlédněte kolem sebe a jistě objevíte celou řadu věcí, které máte doma a patří skutečně vám. Například oblečení, mobilní telefony, další elektronika, sprotovní potřeby, šperky, věci osobní potřeby… Vlastně si stačí říct, co vše byste si sbalili a odvezli, pokud byste se měli stěhovat, bude to pravděpodobně hodně krabic. Toto všechno byste měli mít pojištěné, abyste si v případě pojistné události mohli pořídit věci nové.

Pozor také na to, že v nájemní smlouvě může být definována vaše povinnost sjednat si pojištění domácnosti i na majetek, který vám pronajímatel přenechal k užívání a nesete tak za něj odpovědnost.

Doporučujeme sjednat zároveň také pojištění občanské odpovědnosti, které kryje vás a další členy domácnosti, pokud byste způsobili škodu na majetku či zdraví druhé osoby. V rámci pojištění odpovědnosti bývají pojištěné i škody, které jako nájemce způsobíte pronajímateli poškozením jeho nemovitosti či jeho vybavení domácnosti.

Chcete si sjednat ideální pojištění domácnosti i občanské odpovědnosti? Orbi vám s tím rádo pomůže.