1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?

Stavební spoření
Hypotéka
Hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření?

Jednoznačná odpověď zde není možná. Záleží na tom, jaké úroky a náklady úvěru nabízí aktuálně stavební spořitelny a banky a jak moc na hypotéku spěcháte. Častěji však klienti řeší své bydlení pomocí hypotečního úvěru.

Úvěr ze stavebního spoření získáte tak, že si nejprve sjednáte stavební spoření s cílovou částkou a poté, co si uspoříte určitou část z ní, máte nárok na úvěr ze stavebního spoření. Ten se vyznačuje tím, že máte po celou dobu splácení úvěru garantovanou neměnnou úrokovou sazbu. Bez čekání na naspoření určité výše cílové částky je možnost získat i tzv. překlenovací úvěr. Ten ovšem funguje tak, že dokud nenaspoříte 30 - 50 % cílové částky, splácíte pouze úroky. Až pak začnete splácet úvěr. Překlenovací úvěr se tak většinou prodraží.

Naproti tomu klasická hypotéka má garantovou úrokovou sazbu pouze po období fixace a po jejím skončení dostanete od banky novou nabídku, která už může být levnější i dražší. Záleží, jaké úrokové sazby jsou aktuálně na trhu. Úvěr můžete refinancovat i u jiné banky. Refinancování v případě úvěru ze stavebního spoření je komplikovanější a spojeno s vyššími poplatky.

Chcete-li i vy spočítat, na jakou hypotéku máte nárok, rádi vám pomůžeme.