1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Co je stavební spoření?

Bydlení
Spoření
Co je stavební spoření?

Stavební spoření se dělí na dvě části – spořicí a úvěrovou. Nabízí možnost spořit a následně získat úvěr na bydlení. Navíc je spoření spojeno se státní podporou.

Pravidelně spoříte, vklady jsou úročeny a je poskytována státní podpora. Státní podporu je možné čerpat ve výši 10 % z vložené částky, maximálně však 2 000 Kč ročně. Ovšem abyste ji mohli čerpat, musíte dodržet vázací dobu, která je 6 let, nebo využít úvěr ze stavebního spoření. Ten garantuje stejnou úrokovou sazbu po celou dobu splácení, a je možné jej kdykoliv splatit.

Druhou variantou je překlenovací úvěr ze stavebního spoření, který se poskytuje do doby, dokud klient nesplňuje podmínky pro přidělení řádného úvěru. Výhoda úvěru na bydlení ze stavebního spoření je garantovaná sazba úroku po celou dobu.

Poplatek za stavební spoření se ročně pohybuje kolem 360 Kč a roční úrok bývá o něco nižší než na spořících účtech či termínovaných vkladech. Ačkoli spořitelny rády uvádějí vyšší zhodnocení, než je jimi poskytovaný úrok. Počítají do něj totiž i nejvyšší možný státní příspěvek, popřípadě i další bonusy (například odměnu za sjednání).