1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci si pořídit investiční byt

Investice
Pojištění
Hypotéka
Chci si pořídit investiční byt

Koupě investičního bytu se dá považovat za celkem málo rizikovou investici. Hodnota nemovitostí bývá v dlouhodobém horizontu rostoucí.

Pokud budeme uvažovat financování investičního bytu pomocí hypotéky, je potřeba zvážit vaše cashflow v době, kdy budete ještě splácet hypotéku na pořizovanou nemovitost. Na trhu se dají stále najít příležitosti s poměrem, kdy následný očekávaný nájem je vyšší než splátka úvěru. Vzhledem k růstu cen nemovitosti i zvýšení úrokových sazeb však těchto příležitostí ubývá, a především ve větších městech už nebývají dostupné.

Pokud se vám podaří pořídit investiční byt, kde je splátka hypotéky nižší než očekávané nájemné, vaše cashflow se může pohybovat v kladných hodnotách po celou dobu splácení, a navíc budete vlastnit nemovitosti, jejíž hodnota v čase pravděpodobně poroste. Berte však při výpočtu cashflow v úvahu také zdanění příjmů z nájemného, riziko toho, že po dobu splácení mohou nastat měsíce, kdy nebude možné nemovitost pronajmout nebo se vám nebude dařit nájemníka sehnat. S těmito riziky by měl investor počítat a mít dostatečnou finanční rezervu na pokrytí těchto výpadků. Zároveň je téměř povinností mít sjednané kvalitní pojištění nemovitosti. Její poškození by totiž znamenalo nejen výpadek příjmu, ale zároveň náklady na její opravu.

Investiční byt je možné pořídit i v situaci, kdy splátka úvěru bude vyšší než očekávané nájemné. V tomto případě uvažujeme spíše o dlouhodobé investici, kdy investor počítá s tím, že mu v čase hodnota jeho nemovitosti roste a může ji tedy v budoucnu zpeněžit, využít pro své potřeby nebo pro bytové potřeby svých blízkých. Investor také může očekávat budoucí růst nájmů v dané oblasti a překlopení cashflow do kladných čísel v řádu roků. Opět platí, že je potřeba brát v úvahu možná rizika uvedená výše.

Pokud uvažujete o koupi investičního bytu, rádi vám spočítáme nejvýhodnější možné financování jeho pořízení.