16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Chci něco našetřit dětem. Jaký produkt je vhodný?

Investice
Děti
Chci něco našetřit dětem. Jaký produkt je vhodný?

Ideální volbou je pravidelná investice.

Je skvělé, že jste se rozhodli připravit svému dítěti lepší start do života. Ať už se jedná o studium, bydlení či například start vlastního podnikání. Dáváte mu tím do budoucna možnost volby a určitou svobodu. Co a jak tedy udělat?

Pokud je vaše dítě ještě maličké a vy už nyní uvažujete o způsobu spoření či investování, budete mít značnou výhodu - a tou je čas. Při takto dlouhém horizontu (uvažujme například 18 let) je ideální volbou zejména pravidelné investování do akciových fondů. Můžete si totiž dovolit i vyšší formu rizika, ale to vše bude záležet na vašem rizikovém profilu.

Uveďme si tedy příklad zhodnocení vaší investice:

  • Pravidelná měsíční částka k investování – 2 000 kč,
  • horizont 18 let s průměrným výnosem 6 %
  • po 18 letech pravidelného investování bude celková suma zhodnocených prostředků činit: 778.580 Kč,

a to už je velmi dobrý start. Na konci investičního období můžete s dítětem probrat, na co by chtělo peníze využít, případně pokračovat dále ve strategii, či vybrat jen část.

Pokud je již vaše dítě starší, investice si samozřejmě můžete přizpůsobit, zvolit kratší horizont, jinou míru rizika a upravit měsíční částku. Simulace v aplikaci vám ukáže i jednotlivé možné scénáře. Zjistíte tak, že vypustit své potomky do dospělosti s několika stovkami tisíc, je možné už při investici 1 000 korun měsíčně.

Je však důležité si uvědomit, že výnosy nejsou garantovány a investice na kapitálových trzích nejsou bez rizika.