16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Budeme se brát

Hypotéka
Pojištění
Majetek
Budeme se brát

Gratulujeme k rozhodnutí strávit zbytek života společně. Přejeme, co nejvíce pohodových chvil a níže naleznete pár rád, jak vyřešit i svoje finanční smlouvy.

Naštěstí toho nebude mnoho, protože většina produktů je vedena na konkrétní RČ a vystupuje v nich daná osoba jako jediný účastník, proto bude bez jakékoli změny bude pokračovat smlouva dál. Týká se to například penzijních produktů a životních pojistek. Tyto smlouvy ani nevstupují do případného společného jmění manželů, pokud na ně nebudete prokazatelně přispívat společně s cílem z nich jednou i společně čerpat.

Rozdíl může být uplatněn u investičních smluv. Pokud není manželskou smlouvou ošetřeno jinak, jsou investované částky a výnosy uskutečněné před svatbou ve vlastnictví pouze toho z manželů, který je uskutečnil. Případné výnosy z těchto vkladů, které vzniknou v době trvání manželství, ale patří oběma. Vklady a výnosy uskutečněné v době trvání manželství vstupují také do SJM a patří oběma.

Oznamte však finančním institucím po svatbě změnu občanského průkazu a případnou změnu jména.

Svatba s sebou přináší i určité povinnosti, a to například vyživovací povinnost. Pokud nemáte životní pojištění, zvažte jeho založení, abyste udrželi svůj společný životní standard i v případě dlouhodobých zdravotních komplikací. Rádi vám s výpočtem správně nastaveného pojištění pomůžeme.

V případě majetkových pojistných smluv může vystupovat v roli pojistníka vždy jen jeden z manželů a není nutné, aby na smlouvě byli uvedení oba dva. Případné pojištění odpovědnosti z takové smlouvy se pak vztahuje na všechny osoby ve společné domácnosti, tedy i na druhého z manželů.

Budete-li žádat o hypoteční úvěr má se za to, že o něj jako manželé žádáte společně. Pokud by měl být žadatelem jen jeden z vás, je k tomu potřeba souhlas toho druhého, protože závazek vstupuje do společného jmění manželů. Pokud nechcete, aby byl druhý z manželů zatížen úvěrem, je možné využít zúžení nebo rozdělení SJM.

Jestliže o společném vyřešení bytové otázky uvažujete, rádi vám spočítáme, na jakou výši úvěru máte nárok a u které banky jej pořídíte nejvýhodněji.