1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Prostředky, které jsem investoval se znehodnocují. Co mám dělat?

Investice
Prostředky, které jsem investoval se znehodnocují. Co mám dělat?

Není to důvodem k rušení investice. Ve většině případů se vyplatí dodržovat svůj investiční plán a dále pravidelně investovat.

Hlavně nekonejte impulzivně. Téměř každý investor je do určité míry ovládán emocemi, vlastně je to něco, čeho se nikdy nemůžeme zcela zbavit. Když uvidíte vaše investice rychle klesat, možná budete mít nutkání vše prodat, to je ovšem zpravidla to nejhorší, co můžete udělat. První věc je, že již na trh vstupujete s jakýmsi rizikem. Pokud investujete na delší dobu, riziko může být vyšší, protože vás krátkodobé změny neovlivní, myslete tedy na to.

Dál pravidelně investujte. V okamžiku propadu trhu totiž právě nastává okamžik, kdy můžete nakoupit aktivum tzv. “ve slevě.“ Berte to tedy tak, že za stejnou cenu vlastně nakoupíte více cenných papíru než před propadem. V čase se tak náklady zprůměrují.

Ochránit se před výrazným kolísáním trhu můžete také diverzifikací, místo nákupu jen jedné akcie konkrétní firmy, či soustředění se pouze na jeden sektor, své pole působnosti rozšiřte. Když se tak konkrétní firmě či odvětví nebude dařit, nebude to mít tak velký dopad na vaše portfolio.

Vyčkejte - pokud jste dlouhodobý investor, nikoli trader, prostě momentální situaci vypusťte z hlavy a netrapte se tím. Pohyby cen, klesání a stoupání trhů jsou zcela normální a stejně tak je přirozené být nervózní. Historie však ukazuje, že je mnohem lepší zůstat klidný a důvěřovat trhu, ty totiž obecně z dlouhodobého hlediska rostou, a tak větší volatilita pravděpodobně neovlivní vaše dlouhodobé investiční cíle.

Máte zájem využít období nižších cen pro zřízení pravidelné investice? Rádi s vámi vybereme tu správnou strategii pro vás.