16. 7. 2024

čas čtení: 2 minuty

Potřebuji úvěr, jaký zvolit?

Půjčky
Potřebuji úvěr, jaký zvolit?

Při volbě úvěru je vhodné vědět, na co jej chcete využít. Banky totiž poskytují úvěry na cokoli (neúčelové), ale také úvěry účelové. Při využití půjčených financí na konkrétní účel můžete ušetřit na úrocích.

Standartním typem úvěru na trhu pro fyzickou osobu je spotřebitelský úvěr, který může být poskytnut buď k zajištění bydlení nebo na jiný účel než bydlení. Jedná se o úvěry poskytované spotřebitelům – čili jednotlivcům nebo domácnostem. Slouží k nákupu spotřebních předmětů, služeb nebo pořízení či stavby bytu, domu, k jejich rekonstrukci apod.

Pro výběr vhodného druhu úvěru je důležitý jeho účel, někdy se vyplatí účelové úvěry – bydlení, auto, řešení k energetickým úsporám apod. V těchto případech nabízí banky většinou zvýhodněné podmínky. Nebo instituci účel nedokládáme a použijeme peníze dle své osobní potřeby. V tom případě mluvíme o neúčelovém úvěru. Úvěr na bydlení a úvěry s vyššími sumami poskytují banky pouze se zajištěním (např. nemovitostí nebo automobilem). Při úvěru se zajištěním ručíme bance zajištěnou věcí a ta nám tak díky tomu umožní půjčení více prostředků. Příkladem neúčelového úvěru se zajištěním může být například americká hypotéka, kdy bance ručíte nemovitostí, ale peníze z úvěru můžete využít na cokoliv.

Dalším typem spotřebitelského úvěru je kreditní karta. Jedná se o rátkodobý, neúčelový a nezajištěný úvěr, který je čerpán při každém použití kreditní karty. Po určitou dobu banka poskytuje finanční prostředky bezúročně, určitou částku nebo plnou výši vyčerpaných peněz je ale potřeba ve stanovený čas vždy vrátit. V opačném případě jsou spotřebiteli účtovány poměrně vysoké úroky. Při výběru z bankomatu však počítejte většinou s okamžitým úročením. Kreditní karta je tedy dobrý sluha, ale zlý pán. Může se Vám vyplatit jako další rezerva při náhlém nečekaném výdaji či výpadku příjmu. Ale jakožto dlouhodobý úvěr je velmi nevýhodná. Přesto se Vám může velmi vyplatit nějakou kreditní kartou s limitem disponovat, zejména pokud cestujete. Některé hotely a půjčovny aut v zahraničí totiž mohou výlučně akceptovat jen platbu či zálohu kreditní kartou.

Kontokorent (nebo také povolený debet) je možnost přečerpání účtu až ve výši dohodnuté sumy. Znamená to tedy, že pokud již na vašem běžném účtu nemáte dostatek financí a máte zřízený kontokorent například ve výši 10 000 Kč, tak tuto částku můžete dál využívat například pro výběry, platbu kartou nebo platební příkazy. Tento typ úvěru se úročí jen když limit čerpáte, do té doby bývá u většiny bank jeho otevření zdarma. Nevýhodou jsou ovšem vysoké sazby a úročení okamžitě bez bezúročného období.

Pro více informací o půjčce na pořízení auta pokračujte na související článek “Chci si koupit auto, ale nemám dostatek financí”

Máte zájem o sjednání vhodného spotřebitelského úvěru? Orbi vám pomůže vybrat ten vhodný.