1. 2. 2024

čas čtení: méně než minuta

Odhad

Půjčky
Hypotéka
Majetek
Odhad

Odhadem se rozumí především odhad ceny nemovitosti pro poskytnutí hypotečního úvěru, pro účely rozvodového či dědického řízení nebo odhad pro finanční úřad. My budeme nadále uvažovat odhad pro hypoteční úvěr či jiný úvěr zajištěný nemovitostí.

Ve většině případů provádí odhad ceny nemovitosti odhadce, se kterým banka, u které žádáte o úvěr, spolupracuje. Odhad zpravidla probíhá tak, že se odhadce v dohodnutý termín dostaví na místo, kde se zastavovaná nemovitost nachází, uskuteční její prohlídku a zapíše její výsledky do formuláře banky. Ta na jeho základě stanoví odhadní cenu.

Některé banky umožňují také odhad nemovitosti online. Týká se to však jen bytových jednotek a ve velkých městech, kde mají ceny celkem dobře zmapované.

Pozor na to, že tržní cena nemusí odpovídat odhadní ceně. Pro schvalování hypotéky pak pro vás může představovat problém, kdy je odhadní cena výrazně nižší než ta tržní. Banka vám totiž nemusí půjčit tolik, kolik jste čekali. Praxe ukazuje, že odhady bankovních odhadců bývají zpravidla o 5 až 20 % nižší, než je tržní hodnota.

V některých případech banky akceptují i již uskutečněné odhady za určité období zpět nebo odhady provedené odhadcem, který s bankou nespolupracuje. Jedná se spíš ale o výjimky.