16. 7. 2024

čas čtení: méně než minuta

Vyšel mi nízký odhad ceny nemovitosti

Hypotéka
Bydlení
Majetek
Vyšel mi nízký odhad ceny nemovitosti

Jedním z důležitých parametrů při schvalování hypotéky je odhadní cena nemovitosti, kterou zpravidla stanovuje odhadce spolupracující s bankou.

Odhadní cena nemovitosti je důležitá, protože vůči té banka počítá, kolik vám půjčí. Nemůže vám totiž půjčit více než maximálně 80 % její hodnoty (popř. 90 % pokud jste mladší než 36 let). Tato cena s však v praxi nemusí rovnat tržní ceně. V žádaných lokalitách s nedostatkem volných nemovitostí mohou být tržní ceny poptávkou vyhnány výš, než bude následná odhadní cena. Potíž tak může nastat, když jste uvažovali, že dostanete hypotéku na 80 % tržní ceny, ale banka vám půjčí jen 80 % odhadní ceny. Podle výše rozdílu mezi oběma cenami pak může rozdíl v celkové výši poskytnuté hypotéky dosahovat stovek tisíc i jednotek milionů.

Uveďme si příklad. Máte zájem o koupi nemovitosti, jejíž tržní hodnota je 10 milionů a chcete si půjčit maximální možnou výši hypotéky 80 % hodnoty nemovitosti, tedy 8 milionů Kč. Odhadce ale odhadne hodnotu nemovitosti jen na 8,5 milionu Kč. V tu chvíli vám banka půjčí maximálně 6,8 milionu Kč, tedy o více než 1 milion Kč méně, než jste čekali.

Jak podobnou situaci řešit? První z možností je doplatit rozdíl z vlastních finančních prostředků. Pokud je však nemáte, existují i další způsoby, jak na vysněnou nemovitost dosáhnout. Možností je několik a detailněji jsou rozebrány v souvisejícím článku “Chci si pořídit vlastní bydlení, ale nemám dostatek vlastních finančních prostředků.” Mezi ty nejčastější patří ručení další nemovitostí, půjčka v rámci rodiny či využití úvěru ze stavebního spoření.

Pokud chcete řešit detailně, aplikace Orbi vám s celým procesem sjednání hypotéky od srovnání nabídek až po čerpání úvěru pomůže.